Yakın zamanda merkezini Sarıyer’e taşıyan Sürdürülebilir Kalkınma ve Kent Araştırmaları Derneği (SÜRKAD), ilçe sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği girişimlerine Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şubesi ile yaptığı toplantıyla STK çalışmalarına start verdi.

Sürdürülebilir Kalkınma ve Kent Araştırmaları Derneği (SÜRKAD)’ın Büyükdere İtfaiyesi yanında bulunan yeni merkezinde Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şube yönetimini ağırlayan SÜRKAD Yönetim kurulu düzenledikleri kahvaltılı toplantıda çalışmaları ve projeleri hakkında sunum yaptı.

Gülten Demircioğlu, Türkiye’nin en eski ve köklü kadın sivil toplum kuruluşu olarak hem ülkemizde hem de ilçemizde demokratik, sivil yaşamın her alanında toplum yararına çalışmalara destek verdiklerini, merkezi hükümet, yerel yönetimler yanında sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliklerine hazır olduklarını söyledi.

“SARIYER İSTANBUL’DA MARKA”

Demircioğlu, “Sarıyer, İstanbul kimliğinin neredeyse karşılığı olan bir marka şehir. Bu güzel ilçede yaşamak, sadece kendi hayatlarımıza yönelik çalışmalarda bulunmamız anlamı taşımıyor. Biz her alanda ülkemize örnek olmak zorundayız. Kültürlerin ve eğitimli nüfusun asırlardır bir arada yaşadığı, medeniyetimizin hatırasını taşıyan bu ilçede, ülkemizin, dünyamızın sorunlarına çözüm öneren çalışmalar da gerçekleştirmek zorundayız. SÜRKAD gibi özellikle kentli hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanında önemli çalışmalar gerçekleştiren bir kuruluşu Sarıyer’de görmekten mutluyuz dedi.

“DERNEK MERKEZİMİZİ SARIYER’E TAŞIDIK”

Sürdürülebilir Kalkınma ve Kent Araştırmaları Derneği (SÜRKAD) Başkanı Murat Lehimler ise, “20 yıla dayanan platform deneyiminden sonra ortaya çıkan SÜRKAD, gerek üye profili gerekse danışma ve çalışma gruplarıyla dünyadan ve ülkemizden çok sayıda bilim insanı, uzman ve entelektüeli bir araya getiriyor. Dernek olarak, sürdürülebilir kalkınma ve kentli haklarına katkısı olan projeler, araştırmalar ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Dernek merkezimizi yakın zamanda Sarıyer’e taşıdık. Ben dahil çok sayıda üyemiz Sarıyer’de yıllardır ikamet ediyor. Amacımız, ülke ve dünya ile birlikte yürüttüğümüz çalışmaları Sarıyer’de, STK işbirlikleri güçlendirerek proje, araştırma ve çeşitli etkinlik gerçekleştirmek istiyoruz. Türk Kadınlar Birliği Sarıyer Şubesi gibi seçkin bir kuruluşun bu davetimizi kabul etmesinden onur duyduk” dedi.

Lehimler, Sarıyer’de, İstanbul’da, Ülkemiz ve dünyada kentlerin artık insanlar için temel yaşam alanına dönüştüğünü; insan dahil doğadaki her canlının kentlilik bağlamında haklarının geliştirilmesinin sürdürülebilir kalkınmanın temeli olduğunu belirtti.

SÜRKAD’ın bahçesinde adeta kafe modeliyle oluşturulan mekanda bilimsel, kültürel, sanatsal çalışma grupları biraraya geliyor. SÜRKAD Başkanı Lehimler, bu alanda Sarıyer içinden ve dışından konuklar ve paydaşları ağırlamaya devam edeceklerini, Sarıyer’in aydınlarını ağırlamaktan mutlu olacaklarını söyledi.

Editör: Levent Pehlivanoğlu