İBB Meclisi, Sarıyer'in de aralarında bulunduğu 38 ilçede deprem riski taşıyan ancak yaşanacak hak kaybı nedeniyle yıkılamayan binlerce binanın dönüşmesinin önünü açan imar düzenlemesini oy birliğiyle kabul etti.

38 ilçedeki riskli yapıların dönüşümünün önünde engel kalmadı. 39 ilçeden geriye kalan Kadıköy ilçesiyle ilgili teknik çalışmanın da sürdüğü öğrenildi.

İBB Meclisi'nin kasım ayı oturumlarının ikinci birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 1.Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplandı. Mecliste İstanbul'daki riskli yapıları ilgilendiren çok önemli bir düzenleme yapıldı. İstanbul'da afet risklerine hazırlık kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi için daha önceki oturumlarda kabul edilmeye başlanan “riskli plan notu ilavesi” düzenlemesi, Kadıköy hariç 38 ilçede tamamlandı.

"İmar artışı olmadan dönüşüm sağlanacak"

İBB Meclisi CHP Grup Sekreteri Mesut Kösedağı, yaptığı açıklamada, "İstanbul'un depreme karşı dönüşmesi için çok güzel kararlar aldık. Neredeyse 38 ilçenin depreme karşı dönüşüm sürecini atlattık. Bu ne demek oluyor? Mesela 5 katlı bir eviniz var. Ama resmi imar raporlarında 3 katlı görünüyor. Siz onu yıkıp yaptığınızda 3 katlı  yapabiliyorsunuz. Bu sorun çözüldü. Bugün İstanbul'un neredeyse bütün ilçelerinde aldığımız kararlarla imar artışı yapmadan mevcut halini tekrar olduğu yerde dönüştürebiliyorsunuz" dedi.

SARIYER POSTA