Asgari ücrete gelen zamlar her alanda fiyatları artırdı. Bunlardan biri de site aidatları. Sarıyer’de aidat ücretleri, adeta kiralarla yarışır hale geldi.

Kira zamlarını apartman ve site aidatları takip ediyor. Asgari ücrete gelen zamları gerekçe gösteren bazı site yönetimleri aidatları neredeyse yüzde 150 artırdı. Bununla birlikte İstanbul'da aidat ücretinin en yüksek olduğu ilçelerin başında Sarıyer, Beşiktaş ve Şişli geliyor.

Aidatlarda herhangi bir sınırlamanın söz konusu olmadığını söyleyen Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri Derneği Başkanı Avukat İbrahim Güllü, ''Bazı sitelerde 8 bin lira, 10 bin lira, 15 bin liraya varan aidatlarla karşılaşıyoruz ki bu günümüzün şartlarında kabul edilebilecek bir aidat değil'' dedi.

sariyer-aitdat-fiyatları-sarıyer-posta

Peki artan aidat ücretine itiraz edilir mi?

Bu sorusunun cevabınıysa Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz şöyle verdi; ''Bir sitenin ve apartmanın yıllık bütçesi genel kurulda oylanır ve onaylanır. Doğal olarak burayı vatandaşlar bilmeli. Yani yönetim kurullarının kendilerine bildirdikleri herhangi bir fahiş aidat artışına bu anlamda itiraz edebilirler. Genel kurula katıldıysak bir ay içerisinde, genel kurula katılmadıysak da altı ay içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açma hakkımız bulunmaktadır''dedi.

Sarıyer Posta