Sarıyer'de, Ali Ekber Akgün'ün 2014'te trafik ışıklarında durduğu sırada otomobilinin içinde öldürülmesine ilişkin 6 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Naif Aytek ve sanıkların avukatları katıldı.

Mahkeme; "Tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan yargılanan sanık Aytek, son sözü olarak "Takdir mahkemenindir." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Nacip Göneş ve Şahin Akin'i, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. İyi hal indirimi uygulayan mahkeme, cezalarını müebbet hapse çevirdiği iki sanık hakkında yakalama kararı çıkardı. Sanıklar Göneş ve Akin'a, "resmi belgede sahtecilik" suçundan da 2 yıl 1'er ay hapis cezası verildi.

Sanık Serhat Bilgin'i "suçluyu kayırma" suçundan 1 yıl 8 ay hapisle cezalandırılan mahkeme, sanıklar Naif Aytek, Şeyhmus Muhittinoğlu ve Ferhat Akin'in ise üzerlerine atılı suçları işlediklerinin sabit olmaması gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

sarıyer-dava-sariyer-posta-haberi

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Ali Ekber Akgün'ün 24 Aralık 2014'te Sarıyer İstinye'de trafik ışıklarında durduğu sırada otomobilinde öldürülmesi üzerine soruşturma yürütüldüğü hatırlatılarak, sanıklarca olayda kullanılıp terk edilen aracın koltuğundan alınan örnekler ve yine araçtaki eldivenlerdeki kan izlerinin 2008'de bir yaralama olayına karışan sanık Nacip Göneş'e ait genotip özelliklerle uyumlu olduğu kaydedilmişti.

Olayda kullanılan silahın ruhsatsız, kullanıldıktan sonra terk edilen aracın plakasının da sahte olduğunun tespit edildiği anlatılan iddianamede, sanıklar Nacip Göneş ve Şahin Akin hakkında "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan, Naif Aytek ve Şeyhmus Muhittinoğlu hakkında ise "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

Serhat Bilgin hakkında "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme" suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, Göneş hakkında ayrıca "resmi belgede sahtecilik" ve "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçlarından 3 yıldan 8 yıla kadar, Akin hakkında ise "resmi belgede sahtecilik"ten 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştü.

Dava açıldıktan sonra yakalanan sanık Ferhat Akin hakkında "kasten öldürme" suçundan hazırlanan iddianame bu dava dosyasıyla birleştirilmişti.