Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi, Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) tarafından gerçekleştirilen sempozyuma ev sahipliği yaptı. İki gün boyunca devam eden sempozyumda ilçenin sorunları değerlendirildi.

Şiran Kaymakamlığı, Sarıyer Belediyesi, Şiran Belediyesi, Gümüşhane Üniversitesi, Yeşilbük Belediyesi, GÜSİAD ve ŞEKAV iş birliğinde gerçekleştirilen organizasyonda dünü, bugünü ve yarınıyla Şiran’ın altyapısından, ekonomisine, kalkınma önerilerinden, tarım ve hayvancılığına, tarih, kültür ve turizminden, şehirleşme kültürüne; madencilik ve yerel kaynaklarına, coğrafya ve demografik değişimlerine kadar birçok konu ele alındı.

BU KONULARIN TAKİPÇİSİ OLMALIYIZ

Şiran paydasında birlik, bütünlük mesajlarının verildiği sempozyuma katılanlar arasında; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, ŞİDEF Başkanı Serkan Kaya ile siyaset ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri yer aldı. Sempozyumun ilk gününde Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.İbrahim Zeybek tarafından Şiran’da Coğrafya-Nüfus ve Göç konuları konuşulurken, KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Yıldız tarafından Şiran’da Sosyo Ekonomik Yapı ve Kalkınma Modelleri değerlendirildi. Prof Dr. Cüneyt Şen Şiran madenciliğini, Tokat GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Demir ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hamza Ekmen ise Şiran Tarihi ve Değerleri Odağında Turizm konulu sunumunu yaptı. Gün sonunda ise konuyla ilgili tartışmalar ve öneriler dinleyiciler tarafından yapıldı. Sempozyuma katılan konuşmacılar konuların takipçisi olacaklarını, bu konuların sürekli sıcak tutulması gerektiğinin altını çizdi.

ŞİRAN İÇİN PROJE ÖNERİLERİ TOPLANDI

Sempozyumun ikinci gününde Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Beyazlı ve Gümüşhane Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Yolcu tarafından Şehirleşme Kültürü, Altyapı ve Ulaşım ile Şiran’da Tarım ve Hayvancılık konulu sunumları gerçekleştirildi. İkinci günün son oturumda hem yüz yüze hem de online ortamda yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi. Bu çalışma ile mevcut organizasyonun değerlendirmesi yapılarak Şiran’a dair proje önerileri toplanıp kayıt altına alındı. Etkinlik sonrasında ilçenin sorunları değerlendirilerek; tarım, turizm, sanayi, coğrafya, tarih, kültür, spor ve madencilik gibi konularda proje önerileri incelendi.