Yıllardır tapu mücadelesi veren Sarıyer mahalleleri, tapularını alamayan 39 mahalle ile birlikte İBB önünde tapularının emlak rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara verilmesi için eylem yaptı.

Yıllardır tapu mücadelesi veren Sarıyer mahalleleri, tapularını alamayan 39 mahalle ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde tapularının emlak rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara verilmesine yönelik sözlerini tutmamaları için eylem ve basın açıklaması yaptı.

Sarıyer Mahalleler Birliği, Pınar ve Rumelihisar Mahalle Dernekleri ve mahalle kooperatiflerinin, ve tapu sorunu yaşayan tüm İstanbulluların katıldığı basın açıklamasında söz alan Mahalle Birliği Gönüllü Hukuk Danışmanı Erbay Yucak, "Mahalleliye verilen söz emlak rayiç bedeli karşılığında bu tapuların verilmesiydi ancak şimdi yapılan satış teklifi çok yüksek ve gerçekçi” dedi.

“TAPULARIMIZI EMLAK RAYİÇ BEDELİ ÜZERİNDEN İSTİYORUZ”

İBB önünde toplanma sebeplerine değinen Avukat Yucak, "Çarşamba günü önergeyi temsil heyetimiz İBB'de seçilmiş 4 siyasi partinin grup başkan vekillerine önergelerini ilettiler. Bu önergede 4 tane talep vardı. Bugün burada olmamızın sebebi ise bu taleplerimizin cevabını almak" şeklinde konuştu.

sariyer-mahalleler-birlği-sariyer-posta-1

Rumeli Hisarüstü Mahallesi'ndeki vatandaşlar  sabah İBB yetkilileri tarafından arandığını anlatan Yucak, "Bugün eylem yapacağımızı bildikleri halde halk sabahtan toplantıya çağırıldı. Mahalleli de elbette gitti. Şimdi ise hepimizin seçtiği heyeti içeri almıyorlar" diyerek tepki gösterdi. Aynı zamanda geçtiğimiz hafta Sarıyer Belediyesi'nin önünde yüzlerce Sarıyer vatandaşı ile birlikte Belediye Meclisinde temsiliyeti olan siyasi partilerin gruplarının grup başkan vekillerine de benzer önergeyi verdiklerinin altını çizen Avukat Yucak, "Bu önergede Sarıyer Belediye Meclisi'nin oy birliği ile karar almasını istedik ama bu talebimiz Mayıs'a ertelendi" şeklinde anlattı. Yucak aynı zamanda tapu verme sürecinin mahalle halkları ile birlikte yürütülmesini ve tapuların emlak rayiç bedeli karşılığında verilmesi taleplerini sık sık yineledi.

HEYET 'YETKİLİ YOK' DENİLEREK İÇERİ ALINMADI

7 Temmuz 2022’de mecliste 4 partinin ortak kararı ile Sarıyer Pınar mahallesi ve Hisarüstü mahallesinin tapularının emlak rayiç bedeli üzerinden verilmesi kararının çıktığını söyleyen Hikmet Kaya “Belediye yetkilileri bu karardan vazgeçtiklerini açıkladılar. Verilen sözler doğrultusunda tapularımızı almak için buradayız. İstanbul’da ve birçok yerde emlak rayiç bedeli üzerinden tapularını alan mahalleler var. Bize ise kamu zararı olacağı söyleniyor” dedi.

İBB önündeki kalabalık sık sık, "Hakkımız olanı istiyoruz. Kimsenin tapulu malını istemiyoruz" şeklinde tepki gösterdi. Mahallelerin seçtiği temsil heyetinin belediyeye alınmaması ve gerekçe olarak da 'Yetkili kimse yok' denilmesi üzerine mahalle birlikleri oy birliği ile 'Bayramdan sonra binlerce kişi ile İBB' nin önüne gelme ve taleplerini yineleme kararı aldı.