Memleket Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehmet Deniz, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Yaklaşık 7 yıl CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı görevini yürüten, daha sonra Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak kurduğu Memleket Partisi’nde siyasi hayatına devam eden ve İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Mehmet Deniz, yaptığı yazılı açıklama ile partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İşte Mehmet Deniz’in istifa açıklaması:

Değerli arkadaşlarım ;

Bizler genel başkan sayın Muharem İnce önderliğinde Memleket partisini; Ülkemizde bir çok alanda uygulanan bazı antidemokratik şartların burada yaşanmayacağı vaadi, yeni bir anlayış, yeni bir çıkış yol arayışı, yeni bir umut yaratmak amacıyla ve de şevkle heyecanla kurduk. Bende İstanbul İl Başkanlığı kurucu üyesi olarak görev aldım. Tüzüğümüzde hiç bir partide olmayan, Cumhurbaşkanı adayının üyelerle seçilmesi, fermuar sistemi, 1.derece yakınların aynı kurullarda görev almaması, adayların daha az delege ile aday olabilmesi gibi demokratik maddeler koyduk. “Parti içinde demokrasiyi yaşatamayanlar Ülkeye demokrasi getiremez.”dedik. Bu konu ile ilgili partiler yasasını değişmesi için TBMM önerge verdik. Kendimizi tanımlarken ATATÜRÇÜ CUMHURİYETÇİ VE DEMOKRAT olarak tanımladık. Eğer burada demokrasi zedelersek ki zedelenmiştir, Atatürkçülükte Cumhuriyetçilikte zedelenir. Eğer demokrasiyi bugün olağanüstü şartlar var diye askıya alırsanız, siz bugünkü devletin yönetim şekline Cumhurbaşkanlığının Kanun hükmünde kararnamelerine, (KHK) karşı söyledikleriniz boşa çıkar. KHK Mantığı ile parti yönetmeye kalkarsanız, parti içi demokrasiyi askıya alırsınız; Sadece bununla kalmaz ayrıca; Bilimi, Aydınlanmayı, Özgürlüğü, Üretimi, Hakça paylaşımı da kaldırmış olursunuz.

“PARTİDE DEMOKRASİ TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ”

İstifa onurlu ve tek taraflı bir davranıştır, yeter ki gerçek nedenlere, haklı sebeplere dayansın, gerekçe belirterek ayrılmak, ayrılmış olduğunuz kurumu eleştirmek değil, kötülemek değil bilakis anlayana demokratik yolda kuruma katkı sunmaktır. En azından başkaları farklı düşünse de ben öyle olduğuna inanıyorum. Yapılan kurultayda hiç bir yere aday olmadım. Çünkü bulunduğum makam benim için yeterli ve önemli bir makam idi. 'Koltuk bulamadı da ayrıldı diye klasik eleştiri yapacaklar için yazdım bu cümleyi' Buraya gelirken hiçbir menfaat beklemediğim gibi, ayrılırken de hiç bir yerden veya hiç bir partiden, kişiden, beklentim olmayarak ayrılıyorum. Yukarıda belirtmiş olduğum nedenlerle, Memleket Partisi’nin İstanbul İl Başkan Vekilliğinden, İl yönetim kurulundan ve parti üyeliğinden ayrılıyorum.

1 yıldan fazla birlikte çalışmış olduğumuz Memleket partili arkadaşlarıma başarılar dilerim. Saygılarımla…