Kâğıthane’de 15 Temmuz darbe girişiminin 7'nci yıl dönümünde anma programı düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri Kâğıthane Belediyesi tarafından Kağıthane Meydanı'nda düzenlendi. Anma programına Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, Kaymakam Tahir Şahin, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, gaziler, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte ilk olarak 15 Temmuz gecesini anlatan belgesel ekrana yansıtıldı. Ardından program Kuran-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, "15 Temmuz FETÖ hain darbe girişimi sonucunda 253 şehidimiz, 2 binden fazla gazimiz var. Allah her birisinden razı olsun. şehitlerimizin mekânları cennet olsun. Gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum. Tekrar burada bu akşam dualar ediyoruz. Üzerinden 7 yıl geçti ancak acımız hala taze. Birliğimizi, beraberliğimizi koruyarak hain emelleri olanları dün olduğu gibi yarın da bozguna uğratacağız. Rabbim bir daha bu millete böyle kötü geceler yaşatmasın." açıklamasını yaptı.

15_temmuz (6)

15 Temmuz gecesi gazi olan ve yürüme yetisini kaybeden Yaşar Parlak ise o geceyi şu sözlerle anlattı: "O gece evdeydim. Televizyonu açtığımda Cumhurbaşkanımızın çıkması beni çok etkiledi. Hanım 'ne yapacağız' dedi. Dedim ki sen duracaksın, çocuklara bakacaksın ve ben çıkacağım. 'Nereye gideceksin' dedi. Nereye gitmesi gerekiyorsa oraya gideceğiz dedim. Derken selâ okundu. Bu zaten son noktadır. Selâyı duydu mu dayanabilmek mümkün değil. Koşarak evden çıktım. Sırasıyla önce karakolumuzun önüne geçerek güvenliğini sağladıktan sonra kimimiz havaalanı, kimimiz köprüye gitti. Biz Taksim'e döndük, Harbiye'de durdurulduk. Ordu evinin önünde bariyer kurmuşlar. O şekilde bize sorgusuz, sualsiz 5 tane kurşun sıktılar. Sonra polis arkadaş beni sırtımdan çeke çeke ara sokakta çıkardı. Vurulduğum yerde 49 gazimiz, 3 şehidimiz var. 2 şehidimizin ailesi şu anda burada. Ardından özel araçla hastaneye gittim ve 8 buçuk ay hastanede kaldım. O günden bugüne tedavim devam ediyor. Gördüğünüz gibi iki tane bastonla hayatımı sürdürmeye çalışıyorum. Kaç tane ameliyat olduğumu inanın artık hatırlamıyorum. Ama bunların hiçbirisi mesele değil. Cumhurbaşkanımız ne diyor? 'Başaramayacaksınız.' Başaramadılar. Onlar bize top, tüfek, tankla geldiler, darbe yapmaya çalıştılar. Yapamadılar çünkü biz bedenimizle onlara darbe yaptık. Onları durdurduk. Pişman değilim. Bugün olsa en önde gene çıkarım, hiç dert değil.

15_temmuz (7)

Programın sonunda şehit yakınları ve gazilere protokol tarafından Türk Bayrağı hediye edildi. 15 Temmuz gecesi Kâğıthaneli 8 vatandaş şehit, 25 vatandaş da gazi olmuştu.

Editör: Levent Pehlivanoğlu