İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği, yeni dönemin ilk buluşmasını Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Türkiye Balıkçılığının Dünü, Bugünü ve Yarını” kongresinde yaptı.

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği'nin Sarıyer’de düzenlediği “Türkiye Balıkçılığının Dünü, Bugünü ve Yarını” kongresine katılan Beşiktaş Belediyesi ve Birlik Başkanı Rıza Akpolat, “İstanbul Boğazı Belediyeleri Birliği’nin yeni dönemde en büyük misyonlarından biri, bu bölgelerde yaşadığımız sorunları görünür kılmak, bu konuda farkındalıklar yaratmak, bu sorunları çözmek için paydaşları olan STK’larla birlikte mücadele etmek olacaktır’’ dedi.

Boğaz Belediyeleri Sariyer Posta

Kongreye Vali Yardımcı Cengiz Karabulut, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, Beşiktaş ve Boğaziçi Belediyeler Birliği Başkanı Rıza Akpolat, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Melek İşinibilir Okyar, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Işık ve çok sayıda akademisyen katıldı.

“Bu kongreden çıkacak olan sonuç bildirgesini Ankara’da dillendireceğiz’’

Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı Akpolat, birliğin yeni dönemde en büyük misyonlarından birinin bu bölgelerde yaşanır sorunları görünür kılmak, bu konuda farkındalıklar yaratmak ve bu sorunları çözmek için paydaşları olan STK’larla mücadele vermek olduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:  “Yönetime geldikten sonra, bugün İstanbul Boğazı Belediyeleri Birliği olarak ilk toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Türkiye Balıkçılığının Dünü Bugünü ve Yarını Kongre’miz bu açıdan bizim için çok kıymetli. Çok kadim bir coğrafyada yaşıyoruz. Bulunduğumuz bölgeler İstanbul Boğazı'na bağlı olan bölgeler. Aynı zamanda hem sur içinde hem sur dışındaki en eski tarihi yerleşim yerlerinin bulunduğu ilçeler. Çevre ilçelerden, illerden, dünyanın birçok bölgesinden İstanbul’a ayak basan herkesin bir vesileyle gelmiş olduğu ilçeler bunlar. Aynı zamanda nüfusun çok yoğun olduğu bölgeler. Bu açıdan baktığımızda bu bölgelerin kendine özgü çok önemli sorunları bulunmakta. İmar planları, Boğaz Kanunu, balıkçılık konusu, müsilaj sorunları bunlardan sadece birkaçı. İstanbul Boğazı Belediyeleri Birliği’nin yeni dönemde en büyük misyonlarından biri, bu bölgelerde yaşadığımız sorunları görünür kılmak, bu konuda farkındalıklar yaratmak, bu sorunları çözmek için paydaşları olan STK’larla birlikte mücadele etmek olacaktır. Bu kapsamda da bugünkü toplantımızı gerçekleştirmekteyiz. Bundan sonraki toplantılarımızda da başta imar planları olmak üzere bu bölgedeki sorunları konuşmaya, gerekirse sesimizi daha çok yükseltmeye ve bu sesin Ankara’da duyulmasını sağlamaya çalışacağız. Çünkü Boğaz bölgesinde yaşadığımız sorunların önemli bir bölümünün çözüm yetkisi ilgili Bakanlık ve mercilerinde bulunmakta. Tabii birçok güncel sorun da yaşıyoruz. Mesela dünyanın dört bir yanında olduğu gibi iklim krizinden yaşadığımız problemler var. Küresel ısınmayla birlikte, deniz canlılarının yaşam alanlarının daralması gibi örnekleyebileceğim sorunların çözümü tam bir iş birliğini gerektirmekte. Sarıyer Belediyesi bu konuda öncü bir belediye. Bu sebeple Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kongreden çıkacak olan sonuç bildirgesini Ankara’da Meclis’te milletvekillerimiz aracılığıyla dillendireceğiz’’ dedi.

Editör: Levent Pehlivanoğlu