Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'ye katılan eski bakan ve milletvekillerinden İbrahim Özdemir'e rozetini taktı.

Eski İstanbul milletvekili ve Anavatan Partisi kurucularından İbrahim Özdemir yerel seçimlerde aday gösterilmek üzere AK Parti'ye katıldı iddiası geniş yankı buldu.

Öte yandan geçmişte Galatasaray başkanlığına aday olan Özdemir'in AK Parti’ye geçişine, kendisi gibi Giresunlu olan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in aracı olduğu öne sürüldü. Özdemir'in, yerel seçimde Sarıyer’de konuşulanlar arasında.

Anavatan Partisi (ANAP)'ın kurucularından olan İbrahim Özdemir, 3 dönem İstanbul milletvekilliğinin yanı sıra Devlet Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı gibi görevler yaptı.

dursun-ozbek

"DURSUN ÖZBEK ARACI OLDU" İDDİASI

Öte yandan geçmişte Galatasaray Bakanlığı'na aday olan ve seçimi 5.sırada tamamlayan İbrahim Özdemir'in, AK Parti'ye geçme  konusunda etkili olan ismin, Galatasaray Bakanı Dursun Özbek olduğu iddia ediliyor. Giresunlu olan Özdemir'in, yine kendisi gibi Giresunlu olan Özbek ile yakın iletişimde olması, "Giresun lobisi" olarak yorumlandı.

SARIYER ADAYI MI OLACAK

Özdemir'in yerel seçimlerde İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, belediye başkan adayı olarak gösterileceği ileri sürüldü.

İBRAHİM ÖZDEMİR KİMDİR?

1948 yılında Giresun Görele’de doğdu. Baba adı Mensur, anne adı Emine. 1971 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü Yüksek Mimar olarak bitirdi. 1983 yılına kadar İstanbul da mesleki faaliyetlerde bulundu.

Anavatan Partisi kurucuları arasında yer alan İbrahim Özdemir, 6 Kasım 1983 ara seçimi ile 1987 ve 1991 genel seçimlerinde ANAP’tan XVII., XVIII. ve XIX. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek 6 Kasım 1983-1995 arası TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. XVII. Dönem Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı oldu. İmar affı kanunu ile 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun çıkarılmasında da çok önemli katkıları bulundu.

Genel başkan yardımcılığı görevine Haziran 1988’de yapılan 2. olağan kongresine kadar devam etti.16 Mart 1989 mahalli seçimlerinden sonra ikinci defa seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini, aynı zamanda Akbulut hükümetinde (47. Hükümet) Devlet Bakanlığı görevini de üstlenerek sürdürdü. Son olarak 23 Haziran 1991 tarihinde kurulan Mesut Yılmaz hükümetinde (48. Hükümet) Ulaştırma Bakanı oldu.

İbrahim Özdemir, ANAP’ta başladığı siyasi hayatını Yeni Ufuk Partisi, DYP, AİBP ve tekrar ANAP’ta sürdürmüştür. Evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce biliyor.

Editör: Levent Pehlivanoğlu