MHP Sarıyer İlçe Başkanlığı, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nde ‘Atatürk’ü Anma ve Kuran’ı Kerim Tilaveti Programı’ düzenledi. Programda MHP İlçe Başkanı Başpınar, “Dünyaya Türk Milleti’nin mührünü basacağız” dedi. 

Melisa TUNÇ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başlanan programa; MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, MHP Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar, İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Dinçer Koç, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Yavuz Acar, MHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Delihasan, Sarıyer Ülkü Ocakları Başkanı Ümit Kapıcıoğlu, Türk Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Mustafa Kemal Özdeş, Türk Eğitim Sen Sarıyer Temsilcisi Halil Akyol, Beyoğlu Öğretmenevi Müdürü Kürşat Balta, Sarıyer Halk Eğitim Müdürü Temel Köroğlu, Sarıyer muhtarları ve vatandaşlar katıldı.  

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Atatürk’ü anma programında konuşan MHP Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar; “Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yıldönümü vesilesiyle bir kez daha hayırla yad etmek için bir aradayız. Asırlar boyunca tarihin en köklü ve en şerefli milleti olarak bağımsızlık aşkıyla yanan milletin en zorlu, en yorgun döneminde Türk Milleti’nin adeta Ergenokan’dan çıkışına yol gösteren Bozkurt misali yol başcısı olmuştur. Dönemin dünya devletleri tarafından toprakları işgale uğramış ve kendilerince paylaşılmış, bütün dünyanın yenildiler artık dedikleri bir dönemde tüm hain planlara karşı, Türk Milleti’nin tarihinde hiçbir zaman sönmeyen bağımsızlık aşkını, dünyaya haykıran bir lider olmuştur. Türk’ün kudretini tüm dünyaya bir kez daha gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 84 yıl değil 84 asır geçsede unutmayacağız, unutturmayacağız. Dünyaya Türk Milleti’nin mührünü basacağız. Önümüzdeki çağ Türk çağı olacaktır.” 

İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Dinçer Koç ise günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirdi. Türk tarihi üzerine anekdot paylaşan Koç, Atatürk’ün dönemin ünlü ressamlarından İbrahim Çarlı’ya ‘Ergenokan’dan Çıkış’ adlı tabloyu çizdirdiğini hatırlattı. 

“TARİH BÖYLE BİR HADİSEYİ KAYDETMEMİŞTİR”

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Gür’de anma etkinliğinde yaptığı konuşmasında Atatürk’ün 1922 yılında yaptığı, “Efendiler! Bir şeyin zararıyla bir şeyin imhası ile yükselen şeyler bittabi' o şeyden zarara uğrayanı alçaltır. Hakikaten Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlana durmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Hâlbuki hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleri ile ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir” sözlerini hatırlatarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Amerika ve Londra ziyaretlerini eleştirdi. Başkan Gür, 2023 Genel Seçimlerinin önemine dikkat çekerek, parti teşkilatına uyarılarda bulundu. 

Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program sonunda Sarıyer Merkez Meydanında Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle vatandaşlara lokma dağıtıldı.