İSTAÇ Katı Atık Merkezi'nde atıl durumdayken, İBB tarafından yenilenerek tekrar faaliyete geçirilen fidan üretim tesisinde üretilen domates, biber ve patlıcan fideleri Gümüşdere Mahallesi'ndeki çiftçilere gönderildi.

Şubat ayında biten bakım ve onarım çalışmaları sonrasında üç domates, bir sivri biber ve bir patlıcan fidesi çeşidi yetiştirildi. Yetiştirilen fideler, 10 Nisan'dan itibaren İstanbullu çiftçilere hibe edilmeye başlandı. Bunlar arasında Gümüşdere'deki çiftçiler de yer alıyor.

FİDAN ÜRETİMİ HEDEFİ 20 BİN TON

Fide dağıtımlarının 30 Mayıs itibariyle tamamlanacağını belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Geçen senenin 16 bin ton civarındaki üretimi, bu sene 20 bin tona çıkacak. Bunu da büyütmek istiyoruz. Yaklaşık 10 milyon TL'ye varan bir maliyetten bahsediyoruz. Burada destekten faydalanan 15 ilçemiz var, 111 muhtarlığımız var, 111 mahalleye bu desteği veriyoruz dedi. Tesiste yetiştirilen domates, biber ve patlıcan fideleri İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı törenle, Gümüşdere Mahallesi'ndeki çiftçilere gönderildi.

YILIN 12 AYI ÜRETİM YAPILABİLİYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açılışı yapılan tesis, enerji tasarruflu olmasıyla dikkat çekiyor. Seranın ısıtılması için gereken enerji, atıkların geri dönüşümünden kazanılıyor. Bu geri dönüşüm sayesinde tesiste yılın 12 ayı üretim yapılabiliyor.

SARIYER POSTA GAZETESİ