Eğitimin kalbi Sarıyer’de attı

Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Üst Düzey Becerilere Yönelik Soru Yazma’ eğitiminde 50 ilden matematik ve fen bilimleri öğretmenleri Sarıyer’de bir araya geldi.

Eğitimin kalbi Sarıyer’de attı

Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Üst Düzey Becerilere Yönelik Soru Yazma’ eğitiminde 50 ilden matematik ve fen bilimleri öğretmenleri Sarıyer’de bir araya geldi.

Sarıyer Posta
Sarıyer Posta
09 Aralık 2018 Pazar 10:52
419 Okunma
Eğitimin kalbi Sarıyer’de attı

Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Üst Düzey Becerilere Yönelik Soru Yazma’ eğitiminde 50 ilden matematik ve fen bilimleri öğretmenleri Sarıyer’de bir araya geldi.

MATBEG, matematik ve fen bilimleri öğretmenlerini “Üst Düzey Becerilere Yönelik Soru Yazma” eğitiminde buluşturdu. BKSM'de gerçekleşen eğitime 51 ilden onlarca öğretmen katıldı. İki gün süren etkinliklerde öğretmenlere üst düzey beceri geliştiren sorular üretebilme ve yazabilme becerisini kazandırmak, öğretmek ve üretmek amaçlı atölye çalışmaları yapıldı.

Öğretmenlerin sorunları masaya yatırıldı

Doç. Dr. Ebru Oğuz moderatörlüğünde “Öğretmenlik Mesleğinden Beklentiler ve Gerçekler” paneli düzenlendi.  Okan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aytaç Göğüş, Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serkan Özel, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Oğuz Başokçu, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Zerrin Doğança Küçük, veli Kemal Kazaz ve öğrenci Kaan Yaman’ın konuşmacı olarak yer aldı. Panelde konuşan akademisyenler, öğretmen eğitimlerinin önemine değinerek, eğitimcilerin beklentilere cevap vermesi için olanakların iyileştirilmesi gerektiğini belirttiler.

 “Görevinizin önemi anlaşılmalı”

Panelde konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Sarıyer’de iki öğretmen arkadaş çok önemli bir projenin başlamasına vesile oldu. Sarıyer Akademi bizim eğitim anlayışımıza bir yön verdi. Eğitim sadece çocukların sınavlara hazırlanması değildir, bilinçli ve donanımlı bireyler yetiştirmektir. Buradan gösterdikleri özveri için tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Çok zor şartlarda çok önemli şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Eğitim için canını veren, Van depreminde yitirdiğimiz 75 canımızı asla unutmuyorum. Sizin görevlerinizin önemini ve kutsallığını herkesin anlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Hep başarı bekleniyor”

Panelin moderetörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Ebru Oğuz, öğretmenlerden beklentinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, “Öğretmenden Milli Eğitim Bakanlığı çok şey bekliyor, veliler çok şey bekliyor, öğrenciler çok şey bekliyor. Peki biz öğretmenler bu beklentileri ne kadar karşılayabiliyoruz. Bu beklentileri gerçekleştirmek için biz onlara neler sağlıyoruz. Bu büyük beklentinin altında birçok konu var. Hep başarı bekleniyor ve bu başarı tanımı herkes için çok farklı. Bunlardan çok öğretmene bu başarıyı sağlamak için ne gibi olanaklar veriliyor bunu konuşmalıyız” dedi.

“Nitelikli eğitimciler yetişmeli”

Öğretmenlerin nitelik olarak çok iyi yetişmesi gerektiğini söyleyen Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aytaç Göğüş, “ Biz öğretmen adaylarını da yetiştiriyoruz. Dolayısıyla işimiz çok zor. Biz sadece öğretmen değil, nitelikli eğitimciler yetiştirmek için çaba sarf ediyoruz.  Öğretmenlere eğitim fırsatlarının yaygınlaştırılması gerekiyor” diye konuştu. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Özel, “ Toplumun, kurumların, meslektaşların, öğrencilerin, velilerin öğretmenlerden beklentileri var. Bir de insanın kendinden beklentileri var. Bizim değiştirebileceğimiz en önemli nokta kendimiz. Neyi hedefliyoruz ve ne için yapıyoruz? Biz kendi beklentilerimizi değerlendirelim” diye konuştu.

“Gönüllülük esas”

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Başokçu, “ Öğretmen yetiştirmenin, bir ülkenin eğitim politikasını belirlemenin bir takım kuralları var. Öğretmenlik bir meslek değil, bir uzmanlık alanı. Öğretmenden beklenti çok ama o öğretmenin bu beklentileri karşılayacak kadar donanımı var mı? Bu mesleği sevmiyorsanız yapamazsınız. Öğretmen neyi öğreteceğine, neyin eksik olduğuna, neyi geliştirebileceğine karar verir. Buna göre bir eğitim modeli uygulanması gerekir. Öğretmenler bu beklentileri karşılayabilmek için uygun şartlar altında çalışmalı. Bu meslekte gönüllülük esas. Bütün çocukları aynı anda kurtarabilmek için yapılacak şeyler var. Biz bir çocuk daha kurtarmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Çalıştay 9 Aralık Pazar (bugün) saat 17.00’a kadar devam edecek.


Son Güncelleme: 09.12.2018 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.