Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM) özel çocukları eğitimli köpeklerle bir araya getirdi.

Sarıyer Kızılay’dan Kalaylı’ya ziyaret Sarıyer Kızılay’dan Kalaylı’ya ziyaret

İBB Köpek Eğitmeni ve Tanısan Seversin Dernek Başkanı Gökçen Yücekaya’nın uyguladığı eğitimlerde psikolog ve ergoterapist eşliğinde çocukların; takım olma, birbirlerinin sırasına saygı duyma, dengede durabilme gibi özelliklerinin gelişmesi sağlanıyor.

Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi’nde özel çocuklar eğitimli köpeklerle bir araya gelerek hem fiziksel hem de psikolojik kazanımlar elde ediliyor. 6 aydır eğitim alan çocukların, hayvan destekli terapi programı ile eskisinden daha özgüvenli ve aktif oldukları gözlemlendi.

KÖPEKLER ÇOCUKLARLA BULUŞUYOR

EÇADEM’de hayvan destekli terapi programı uygulayan Gökçen Yücekaya, ergoterapist ve psikolog eşliğinde çocuklarla grup terapisi yapıyor. Bu çalışmalarla hedeflenen ise birlikte olmak, takım olmak, birbirlerinin sırasına saygılı olmak, duruş bozukluklarını düzeltmek, dengede durmak gibi konular.

HAYVANLARIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İNANIYORUM

“Birlikte hayatı daha yaşanılabilir kılmaya çalışıyoruz” diyen Yücekaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir ekip olmaya çalışıyoruz. Hayvanların herkes üzerinde iyileştirici bir etkisi var, biz sadece onu daha profesyonel bir anlamda kullanıyoruz. Daha farklı aktiviteler içine yerleştiriyoruz. O yüzden de hem keyifli hem de ilerlemenin, kazanımlarım bol olduğu bir çalışma oluyor. Buradaki çalışmalar bizim için çok değerli. Çocuklar ve hayvanlar arasında bir bağlantı kuruyoruz. Hayvanların iyileştirici gücüne çok inanıyorum. Ama bu noktada EÇADEM’e gelemeyen ailelerin bir yanlışa düşmesini istemem. Bu tip çocukların hayvanlarla bir arada büyümesini doktorlarda öneriyor ama köpeklerin doğru eğitildiğinden emin olmalıyız. Aksi halde çocuğun ilgisi tamamen kaybolabilir. O yüzden eğer bir köpek sahibi olacaksak mutlaka uygun mizaçlı bir köpek olması ve profesyonel olan birilerinden destek almalarını öneriyorum ailelere. Biz bu konuda EÇADEM dışında da çalışmalar yapıyoruz. Bu tip çalışmalara katılmak isteyen aileler Tanısan Seversin Derneği üzerinden bizimle iletişime geçebilirler.”