Yerel seçimler öncesi CHP Sarıyer’de başkan adayı tartışmalarını sürerken CHP Sarıyer Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Cengiz Alp, Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu ile yerel seçim gündemi üzerine röportaj gerçekleştirdi.

Cengiz Alp, 1984’den beri yerel seçimlere, siyasi atmosferi izleyen ve seçimlerin içinde, CHP Saflarında siyaset yapan birisi olarak, Bugün çok farklı bir konumdayız.” diyerek alınan karara tepki gösterdi.

“SOSYAL DEMOKRAT SEÇMEN UMUTSUZ”

Sarıyer ve İstanbul’un birçok yerinde yapılan yanlışlar nedeniyle seküler yaşam tarzını benimsemiş sosyal demokrat seçmenin seçime karamsar girdiğini belirten Cengiz Alp, “Sarıyer’de1984 yılında beri ilk defa seçmen seçime karamsar bir şekilde giriyor.”

GÖKAN ZEYBEK ÖN SEÇİM VAADİNDE BULUNDU”

Alp, konuşmasına “Partimizin Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Meclis Üyesi Sorumlu Gökan Zeybek değişim sonrası, demokrasi adına ön seçim vaadinde bulundu. Örgüt toplantılarında ve her platformda Sarıyer’e sandık kurulacak dedi. Ama gerçekleşmedi. Parti içi demokrasinin en önemli kuralı ön seçimdir.”

"SEÇİLME KRİTERLERİNE UYULMADI"

 Konuşmasını sürdüren Alp, “Anketler yapılacaktı, sivil toplum örgütlerine sorulacaktı. Partinin önde gelen kişileri ve kanaat önderleri ise bu durumu süzgecinden geçirerek ve yapılan anketler göz önünde bulundurularak aday seçimi yapılacaktı. Ama böyle olmadı. Bize hiçbir anket sonucu gösterilmedi ve en düşük profil aday, belediye başkan adayı olarak açıklandı.”

“İNANCIMIZ VE GÜVENİMİZ KIRILDI”

Bizler Gökan Zeybek’e inanmıştık diyen Alp, Sarıyer’den çıkmış ve yerel yönetimden sorumlu bir milletvekili olarak haklarımızı savunacağını umuduyla bekleyişe girdik. Bizim adımıza hak, hukuk, adalet mücadelemizi savunacağına, en çok da Sarıyer’de bizim haklarımızı savunacağına inandık. Ama maalesef bizim haklarımızı değil, başka kriterleri baz alarak aday konusundan belirleyici oldu. Gökan Zeybek bu soruların cevaplarını Sarıyer halkına vermek zorunda” dedi.

OKTAY AKSU GÖKAN ZEYBEK’İN KİŞİSEL ADAYIDIR”

Alp, konuşmasına devam ederek “Bir televizyon programında Zeybek’in bu aday benim değil İmamoğlu’nun adayıdır dediğini duydum. Ben iddia ediyorum ki bu aday İmamoğlu’nun değil, Gökan Zeybek’in kişisel adayıdır. Sarıyer halkının, üyelerimizin açıklanan aday hakkında hiç birinin onayı yoktur.” Kısaca Sayın Zeybek, “Sarıyer seçmenlere ve sosyal demokratlara, bu işten anlamaz, ben yaptım oldu” şeklinde bir tutum izledi. Bunun bu şekilde olmaması gerektiği ve kendisine mutlaka bir geri dönüşü olacağı konusunda Zeybek’i uyarmak isterim” dedi.

“HAYAL KIRIKLIĞI İÇERİSİNDE DEĞİLİZ”

Cengiz Alp, “Biz tüm bu olanlara rağmen hayal kırıklığı içerisinde değiliz. Önümüzdeki yıllara yine umutla bakacağız. Ama yanlış yapanların yanına kar kalmayacağını tarihe bir not olarak düşmek için, özellikle Gökan Zeybek’i sorumlu tutarak bu beyanatı vermiş oluyorum. Kendisiyle istediği zaman tartışmaya hazırım. Partimizin sorumluluğu çerçevesinde gereğini yapacağız" dedi.

İŞTE RÖPORTAJIN TAMAMI...

Editör: Levent Pehlivanoğlu