Sarıyer'de 1911 yılında inşa edilen ve içinde sayısız hatıra bulunduran tarihi Topçu Karakolu, madde bağımlılarının mekanı haline geldi. Büyükdere Mahallesi'nde bulunan tarihi karakolun son hali içler acısı. 

kaderine terk edilen tarihi binanın çöken ikinci katı mahalle sakinlerini yıkılma korkusuyla tedirgin ederken, binanın bahçesinde çok sayıda köpek çadırları da bulunuyor.

Ahşap yapılarda çökmeler meydana geldi

1911 yılında Sultan Mehmet Reşat tarafından yaptırılan ve konum bakımından İstanbul Boğazı'na hakim olan karakol, 1958 yılına kadar 3. Kolordu Komutanlığı tarafından karakol olarak kullanıldı. Karakolun taşınmasının ardından tarihi bina 1958-1980 yılları arasında askeri lojman olarak kullanıldı. Zaman içerisinde iki katlı binanın içerisindeki ahşap yapılarda çökmeler meydana geldi.

"Metruk bir bina olarak kaldı"

Uzun yıllardır tarihi eski karakolun bulunduğu mahallede oturan Engin Arslan, "Ben burada 50 seneden fazla oturuyorum. Burası eskiden mektepmiş yaşlılarımız okumuş. Sonra karakol olarak kullanılmış. Ben 68 kuşağıyım, 75'lerde askeri lojman olarak kullanıldı arkadaşlarım da vardı. Babaları subay kendileriyle birlikte gelir giderlerdi. Daha sonra sivil memurlara verildi burası ondan sonrada kendi haline terk edildi, metruk bir bina olarak kaldı. Malum meçhul insanlar içeri giriyorlar, uyuşturucusundan tutun, alkolüne kadar gördüğümüz kadarıyla bunlar var. Bunun içinde de başka şeyler dönüyordur. Şimdi biz onu zamanında otururken de biliyorduk ki, ara katlardan aşağıya tozlar dökülüyordu ve bu dediğim olay 75'lerden bahsediyordum. Şimdi geldik 2022'ye. İçerinin ve dışarının hali meçhul yani eski bir bina ama içerisi kötü" şeklinde konuştu.

SARIYER POSTA