Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü’nde bulunan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Sarıyer Kaymakamlığı’nın kararıyla polis eşliğinde tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta BÜMED’in kampüs içindeki yerinden çıkartıldığını duyurmuştu. Mezunlar, bu durumu protesto etmiş ve kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmışlardı. Kaymakamlık, tesislerin tahliye edilmesi gerektiğini BÜMED’e 27 Ocak’ta resmi olarak bildirdi. Bu bildirimin ardından, (Pazartesi) bu sabah erken saatlerde polis eşliğinde tahliye edildi.

Tahliye sırasında BÜMED Yönetim Kurulu üyelerinin kampüse girişi engellendi. Polis ve güvenlik görevlileri ile BÜMED yöneticileri arasında tartışma yaşandı. Duruma tepki gösteren dernek yöneticileri, “Evin sahibi evde olmadan evi tahliye edemezsiniz. Bu kararın uygulanması yanlış” dediler. Müzakerelerin ardından güvenlik görevlileri, sadece derneğin saymanını, cep telefonunun kapalı olması şartıyla içeri aldı.

boğaziçi-mezunları-derneği-sariyer-posta-1

Üyeler, “Bu eziyet, tarihe kara bir lekedir” ifadeleriyle duruma tepki gösterdi. BÜMED yönetiminden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz” denildi.