Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, çalışmalarına hız verilen Deprem ve Afetlere Hazırlık Sahra Mutfağı ve Aşevi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi. Tek seferde 5 bin kişiye sıcak yemek yapılabilecek aşevi için oldukça heyecanlı olduğunu ifade eden Genç, “Sarıyer halkına, çocuklarımıza ne söz verdiysek hepsini yerine getirdik” dedi.

Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürü Veysel Kahraman, İşletme İştirakler Müdürü Serdar Peker ve Sosyal İşler Müdürü Saadet Ergenç ile çalışmaların geldiği noktayı yerinde inceleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 10 Mart gecesi ihtiyaç sahibi vatandaşların sahur sofrasına yemek gönderecek noktaya geldiklerini belirtti. Aşevinin açılışı için gün veren Başkan Genç, “Aşevimizin inşaatı yüzde 80 oranında tamamlandı. Ekipmanlarımız hazır, montajları hazır halde bekliyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kazanlarımız kaynayacak. Yemeğimizi pişireceğiz ve alana dağıtıma başlayacağız. Merak edip gelecek olan vatandaşlarımızın yanlarında bir kilo pirinç, nohutla gelmesini istiyoruz. Çorbada onlarında tuzu olsun. Malzemelerin gelişinden yemeklerin piştiği, dağıtım yapıldığı noktaya kadar her şey şeffaf bir şekilde yayınlanacak. Biz mühendisler olarak gerekli kontrolleri yaparak binayı ayağa kaldırdıktan sonra işin uzmanlarına, aşçılarına bırakacağız. Onlar yemeğin mühendisliğini yapacaklar” dedi.

BAŞKAN_GENÇ__AŞEVİ_İÇİN_GÜN_VERDİ (1)

Her fırsatta duyduğu heyecanı dile getiren Başkan Genç, “Şimdiden aşçılarımızın elinde kepçeyi görür gibi oluyorum. Yemeğin yüklendiğini, yerine ulaştığını görüyorum. Çok heyecanlıyım. Bunu görerek belediye binamızı bitirdik. Bunu görerek kreşlerimizi tamamladık. O günü hep birlikte heyecanla yaşayacağız” şeklinde konuştu.

TEK SEFERDE 5 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK

Olası afetlere karşı yapımına başlanan Sarıyer Belediyesi Deprem ve Afetlere Hazırlık Sahra Mutfağı ve Aşevi’nden, deprem ve afet durumlarında hızlı gıda erişimini sağlamanın dışında başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere, taziyelere, sokak iftarları ve sahurlarına, gündüz bakımevleri, kız konukevi ve SAGEM’lere, Kilyos Sosyal Tesisleri’nde konaklayan vatandaşlara günlük olarak sıcak yemek gönderilecek. Üniversite öğrencilerinin de unutulmadığı Deprem ve Afetlere Hazırlık Sahra Mutfağı ve Aşevi’nde hazırlanan çorbalar üniversite önlerinde ikram edilecek. Tek seferde 5 bin kişiye sıcak yemek yapılabilen kurum, kapasitesi olağanüstü durumlarda artırılabilecek şekilde tasarlandı.

BAŞKAN_GENÇ__AŞEVİ_İÇİN_GÜN_VERDİ (2)

YÜZDE YÜZ HİJYENİK

Yaklaşık 800 metrekare kapalı alanı bulunan merkez, betonarme çelik ve uzay çatı sistemiyle inşa edildi. Maslak Akasya Sokak’ta yapımı devem eden aşevinde tüm yemekler, gıda mühendisleri denetiminde tüm hijyenik koşullara uygun olarak yapılıp, depolanacak. Kullanılacak termobox sistemiyle yemekler evlere sıcak olarak ulaştırılacak. Tamamen belediye çalışanlarının görev yapacağı merkezin yer seçiminde ise ilçenin bütünlüğü ele alınarak ihtiyaç sahiplerine en hızlı ulaşılacak noktada olması hedeflenmiş.

Editör: Levent Pehlivanoğlu