İçişleri Bakanı Soylu, Sarıyer’de bugün sabah saatlerinde Çin Konsolosluğu önünde yapılan protestoya yönelik sert ifadeler kullanan emniyet görevlisi ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. 

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde bulunan 30 katlı bir binanın 15’inci katında geçtiğimiz hafta çıkan yangında 30 kişi hayatını kaybetmişti. Çinli yetkililerin, Uygur Türklerinin yaşadığı binada çıkan yangına müdahale etmediğini iddia eden Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri Tarabya’daki Çin Konsolosluğu önünde eylem yaptı. 

“İFADELER KASTI AŞTI”

Konsolosluk önündeki eylemde protestoculara yönelik sert söylemlerde bulunan emniyet görevlisinin görüntülerinin sosyal medyada infial yaratmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamada bulundu. Bakan Soylu, “Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür” diyerek güvenliğin sağlanırken kullanılan bazı ifadelerin kastı aştığını ve böyle hassas bir görevde bu şekilde ifadelerin kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Soylu, “Türk soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerle hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz” dedi.