Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Sarıyer Hacıosman’daki  Atatürk Kent Ormanı’nın yanı başındaki araziyi kiraya vermek için ihaleye çıkması gündeme gelmişti. İhale daha sonuçlanmadı ancak yaşam savunucuları önemli su havzası olan alanda yapılması istenen projeye karşı eylemlerini sürdürüyor.

Arazi aynı zamanda Belgrad Ormanı’ndan Atatürk Kent Ormanı’na uzanan yeraltı sularının da yatağı olarak biliniyor. Temel atılması durumunda ormanı besleyen suların kesilme riski var. Yaklaşık iki bin imza toplayan yurttaşlar arazinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmasını istiyor. Bu talepleri doğrultusunda yaptıkları imza kampanyasına 3500 imza toplayarak İBB’ye dilekçelerini teslim edildi.

Atatürk Kent Ormanı Gönüllüleri tarafından geçtğimiz aylarda yapılan açıklamada, “Ormanın otobüs durakları yanında bulunan ve festival alanının bir bölümünü de kapsayan 9 dönümlük alana, otel ve turizm tesisi yapmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale açıldığını öğrendik. Bu alanı inşaata açmak, doğaya savaş açmaktır. Orman bir bütün, zerresine vereceğiniz bir tahribat kanser gibi bütüne yayılır” vurgu yapmıştı.

21-26 Mart Orman Haftası'nda Atatürk Kent Ormanı’nı şenlendiriyoruz diyerek fidan dikimi, yoga, kuş gözlemi gibi etkinliklerin içinde bulunduğu programın çağrısını yaptı.

Sevgili İstanbullular;

17 Eylül 2023, ışıl ışıl bir Sonbahar günü oluşup, keyifle yürüttüğümüz Atatürk Kent Ormanı gönüllülüğümüz, karşılıklı sorumluluk ve sevgiye dayalı bir ilişki halini aldı. Biz Ormanımızı sahiplenir, kollarken; O da, ruhumuzu besleyip, zihnimizi açan doğasını bütün cömertliğiyle sunuyor hepimize. İlkbaharın gelişiyle ormanımız gibi bizim de içimiz kıpır kıpır... öyleyse neden hep birlikte kutlamayalım?

Kutlamamızı, 21 - 26 Mart Orman Haftası’nın anlam ve önemiyle buluşturarak; çocuk, yetişkin herkeste, ormanların, yürüyüş parkuru ve piknik mekanı olmaktan öte, pek çok canlının yurdu olduğu bilişini uyandırmayı hedefledik. Doğayla barışık yaşam görgüsü hakkında, bilinç ve tehditlere karşı farkındalık oluşturmak ana temamız. Çocuklarımızla ormanımıza fidanlar diktiğimiz, kuş gözlemciliği, müzik, yürüyüş, yoga/meditasyon gibi bedenimize de, ruhumuza da şifa olacak etkinliklerle taçlandırdığımız, şenlikli bir orman haftası etkinliği hazırlıyoruz. Bütün doğa sever ve doğaya karşı boş olmayıp açılamayanlar için kaçırılmayacak bir fırsat.

Ormanımızı şenlendirmeye bütün İstanbul halkı davetlimizdir.

Kare Buyuk

ATATÜRK KENT ORMAN GÖNÜLLÜLERİ

TARİH: 24 Mart Pazar 13.00

(Kuş gözlemciliği etkinliğimiz 23 Mart Cumartesi günü 9:30’da gerçekleşecektir.)

YER: Atatürk Kent Ormanı Hacıosman Metro girişi

Editör: Levent Pehlivanoğlu