İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Miras tarafından restore edilerek, Cendere Sanat ismiyle İstanbullulara kazandırıldı.

İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan 120 yıllık Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Miras tarafından restore edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Cendere Sanat Merkezi ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. Açılış Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, sanatçılar, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve İstanbullular katıldı. 

“BÜYÜKDERE FİDANLIĞI’NI KAZANDIRIYORUZ”

Açılışta konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, Türkiye’nin derin medeniyetlere sahip çok önemli bir ülkü olduğunu vurguladı. İstanbul’da çok yeşil alan olduğunu, ama önemli olan kullanılabilen aktif yeşil alan olduğunu dile getiren İmamoğlu, şehre milyonlarca metrekarelik aktif yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Sabah Hacıosman Kent Ormanı’nda yürüyüş yaparak güne başladığını belirten İBB Başkanı, “Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı da kazandırıyoruz. Sadece Sarıyer'de neredeyse iki milyon metrekareyi e bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu işler öyle uzaktan görüp geçilecek işler değildir. Lütfen içinde nefes alın, gelin, gezin, kültürel, sanatsal ama etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi yürekten diliyorum. Buralar gerçek sahipleriyle buluşsun. Gerçek sahipleriyle buluşmadığı zaman geçmiş zihniyet orayı kendisinin zannederek başka anlamlarda kullanmaya dönük adımlar atabiliyor. Ama biz buraları gerçek sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz. Gerçekten geleceğe de emin bir biçimde kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, Cendere Sanat’ın İstanbul'a yakışan bir sanat merkezi olacağın umut ettiğini ve hayırlı olasını diledi. 

SARIYER MÜZESİ HAZIRLANIYOR 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış kadim bir kent olduğunu belirterek, yapılan çalışmalarda geçmişle beraber yürümesinin çok önemli olduğunu söyledi. Kendilerinin de Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin dünya uygarlık tarihinin önemli bir parçasını tamamlayacağını ifade eden Genç, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un her tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Cendere Sanat’a emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sanatın ne olduğu anlaşılmazsa, değerlerinin anlaşılması mümkün değil” şeklinde konuştu. 

HEM KÜLTÜR HEM YAŞAM ALANI

Cendere Sanat hakkında bilgiler veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise, 2019 yılında Başkan Ekrem İmamoğlu ile birlikte burayı gezdiklerini ve İmamoğlu’nun mekanın hızlı bir şekilde İstanbul’a kazandırılması talimatını verdiğini söyledi. Burada 2005 yılında bir restorasyon çalışması yapıldığını, ancak hiçbir zaman su medeniye müzesi olarak hizmet vermeyen metruk bir halde bulduklarını ifade eden Polat, “Cendere Sanat’tı; ana sergi salonu, kütüphane ve Beltur Kafesi ve bahçesi ile sadece kültür sanat değil bir yaşam alanı olarak tasarladık” dedi.