Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği Sarıyer’deki efsaneleşen yalı, Halı Kilim Müzesi oldu. Haftanın belirli gün ve saatlerinde kapılarını vatandaşlara açan müze yoğun ilgi görüyor.

Geçtiğimiz yıllarda ekranlarda fırtına gibi esen günümüzde ise etkisi hala devam etmekte Aşk-ı Memnu dizisindeki çekimlerinin yapıldığı Ziyagil yalısı kapılarını bu kez vatadaşlara açtı. Sarıyer’de Piyasa Caddesi üzerinde bulunan ve Vehbi Koç Vakfı’na ait olan Yalı, dünyaca ünlü gezgin Josephine Powell’ın, halı kilim koleksiyonunu misafirlerine tanıtacak.

aşkı memnu

İlk kez bir sergiye ev sahipliği yapan Aşk-ı Memnu yalısı, şuanda kilim müzesi olarak hizmet vermektedir. Kilim müzesinde Amerikalı fotoğraf sanatçısı ve koleksiyoncu Josephine Powell'in 1970 yılında tasarladığı kilim koleksiyonu sergileniyor.

ziyagil-halı-kilim-müzesi-1

ÖZEL KOLEKSİYON BÜYÜK BEĞENİ GÖRÜYOR

Koleksiyon içerisinde Osmanlı döneminde 18 ve 20'inci yüzyıl arasında dokunmuş 36 adet kilim yer alırken; dokuma tezgahı, 6 adet çuval ve 73 adet dokuma aleti bulunmaktadır.

Haftanın belirli gün ve saatlerinde açık olan ve dizinin sevenlerinden büyük ilgi gören yalı, Çarşamba günleri haricinde haftanın her günü sabah saat 10:00 ile akşam üzeri saat 17:00'a kadar açık oluyor. Girişler ücretsizdir.

ziyagil-halı-kilim-müzesi

Editör: Levent Pehlivanoğlu