IC İçtaş’ın Sarıyer Uskumruköy’de 69 No'lu parsel üzerinde izinsiz şekilde inşaatına başladığı beton santraline karşı tepkiler sürüyor. Bölge halkının itirazlarının ardından faaliyeti durdurulan beton santrali inşaatı için bir kez daha eylem yapıldı.

Uskumruköy’deki eyleme, CHP,  İYİ Parti Sarıyer İlçe Başkanları, Arıköy Site Yönetimi, CHP Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri, Arıköy Çevre Gönüllüleri Derneği, Uskumruköy Muhtarı ve bölge halkı katıldı.

379995889_860089145520048_3368583483547235968_n

İMZA KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

Sarıyer Belediyesi’nin ‘Bunlar 8-10 protestocu sadece’ ve ‘Bu santral burada yapılacak’ sözlerine tepki gösteren İpçizade, “Buna karşılık olarak biz, ‘beton santralı istemiyoruz’ başlıklı imza kampanyasında bu bölgeden ilk etapta toplanan 374 gerekli makamlara teslim edildi. Alınan bilgileri göre imza kampanyasının devem ettiği öğrenildi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Avukatları ile birlikte hukuki süreci başlattıklarını ifade eden İpçizade şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde ‘kaçak beton santralına karşı mücadelemiz’ sürecek.  Bölgemizdeki bu çevresel felakete boyun eğersek ve mücadele etmezsek, yarın çok daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalacağız.”

2018 YILDINDA İMAR PLANINDA ONAYLANMIŞTI

Söz konusu parsel, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 2018 yılında onaylanan imar planı lejantında "Ağaçlandırılacak alanlar, orman alanları, parklar, dinlenme alanları, çocuk bahçeleri, fuar, oyun alanları" olarak belirlenmişti.

Editör: Levent Pehlivanoğlu