2 yıldır korona virüsün pençesindeki dünya bir kez daha alarma geçmiş durumda. Omicron varyantı kısa sürede dünyanın ortak gündemi olurken, Kovid-19 aşısı ile ilgili flaş açıklamalar geldi.

Güney Afrika'dan yayılan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adı, 'Omicron' olarak açıklandı. Omicron varyantı kısa sürede dünyanın alarma geçmesine neden oldu.

Dünya rahat bir nefes aldı

Fakat peş peşe gelen açıklamalar ile dünya rahat bir nefes aldı. DSÖ'den gelen son açıklama ile BioNTech CEO'su Uğur Şahin haklı çıktı. Şahin, The Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada varyantın daha yüksek oranda yeni enfeksiyonlara neden olabileceğini söylemiş ve aşılar ile ilgili çok konuşulacak ifadeler kullanıştı. Aşılı bir kişinin mutasyona uğramış virüsü yenmek için gerekli bağışıklık sistemi kapasitesine sahip olacağına inandığını belirten Şahin, insanları mümkün olduğunda takviye aşılarını yaptırmaya davet etmişti.

"Delta'dan daha yetenekli" iddiası

DSÖ sözcüsü, erken verilerin Omicron'un insanları enfekte etmede Delta'dan daha yetenekli olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak mevcut aşıların hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede daha az etkili olacağına dair bir işaret bulunmuyor.

İsrail'den flaş açıklama

Omicron vakalarının çoğunun 'hafif' olduğunu bilgisinin de yer aldığı açıklamayı destekleyen sonuçlar İsrail'den geldi. İsrailli yetkililer son 6 ay içinde iki doz koronavirüs aşısı olan kişilerin yeni varyanta karşı korunduğunu duyurdu.

BİZİ TAKİP EDİN

Instagram: sariyerpostagazetesi

Twitter: sariyerposta