Bakan Vahit Kirişci, Sarıyer’de “Vira Bismillah” dedi.

4,5 ay süren ve bu gece yarısından itibaren son bulan av yasağının ardından, balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı.

Bakan Vahit Kirişci, Sarıyer’de “Vira Bismillah” dedi.

4,5 ay süren ve bu gece yarısından itibaren son bulan av yasağının ardından, balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı.

Levent Pehlivanoğlu
Levent Pehlivanoğlu
01 Eylül 2022 Perşembe 12:09
120 Okunma
Bakan Vahit Kirişci, Sarıyer’de “Vira Bismillah” dedi.

Türkiye genelinde 4,5 ay süren ve bu gece yarısından itibaren son bulan av yasağının ardından, balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı.

Sarıyer’de gerçekleşen Su Ürünleri Av Sezonu açılış törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Ziraat Banka'mız bir işletme kredisi kullandıracaktır, buna da bugünden itibaren başlayacaktır” dedi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışa telefonla bağlanarak yeni av sezonuyla ilgili balıkçılara bereketli bir sezon diledi.

Sarıyer Kireçburnu’nda gerçekleşen açılış törenine; Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Adalet ve Kalkınma Partisi Sarıyer İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar, Sarıyer Spor Kulübü Başkanı Selçuk Kavaloğlu, AK Parti Meclis üyeleri, Muhtarlar, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bakan Kirişci Sarıyer’de konuştu

Kirişci, uygulanan tedbirlerle ve getirilen kurallarla denizleri koruduklarını belirterek, "İşte bu sayede 30 yıldır Marmara'dan çıkmayan uskumru geri geldi. Kalkan ve kırlangıçlar, hatta orkinoslar yüzüyorlar. Denizlerimiz çok bereketli, balıkçılarımız da çok mahir maşallah. Bir yandan denizlerdeki varlıklarımızı korurken balıkçılık sektörümüzü de bütün gücümüzle destekliyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde balıkçılarımıza bugünün parasıyla 10,2 milyar TL ÖTV indirimli yakıt desteği, yetiştiricimize 7,2 milyar TL, diğer desteklerle toplam 18,2 milyar TL ödeme yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Su ürünleri avcılarına, üreticilere Ziraat Bankası aracılığıyla düşük faizli kredi imkanı getirdik. Sektöre 2002 yılından bugüne kadar bugünün parasıyla 13,9 milyar TL, 2021'de ise 936 milyon TL sübvansiyonlu kredi sağladık. 30 Ağustos itibarıyla 2 bin 700 balıkçımıza 19 milyar TL tutarında kredi kullandırdık. Dünyada adından söz ettiren güçlü bir balıkçılık sektörümüz var. Su ürünleri sektöründe 18 bin 476 balıkçı gemisi ile Avrupa'nın en güçlü balıkçılık filosuna sahip ülkelerinden biriyiz’’ dedi.

Katılımcılara balık ikram edildi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, konuşmasının ardından denize kalkan, levrek ve Mersin Balığı bırakarak, halka balık dağıttı.

Kirişci ve balıkçılar 'Vira Bismillah' diyerek tekneleriyle denize açılarak sezonun ilk siftahını yaparken teknede balıkçılarla denize ağ atıp ağ toplayan Kirişci, balıkçılarla sohbet etti ve yeni sezonun hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Program, sezonun ilk balığının tekneye çekilmesinin ardından balıkçılarla hatıra fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.

Son Güncelleme: 01.09.2022 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol