Sarıyer Halk Eğitim Merkezi'nde kursiyerlerin ve usta öğreticilerin emekleriyle meydana gelen binlerce eser sergilendi.

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi'nde 5 gün sürecek sergide; quilling, el nakışı, ahşap yakma, resim, giyim, çini, ahşap boyama, 3 boyutlu rölyef ve keçe gibi birçok geniş eser yelpazesi yer alıyor.

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi 2021-2022 sergisinin açılış kurdelesi ilçe protokolü tarafında kesildi. Açılış sonrası Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Oyunları Grubu Selim Cihanoğlu yönetiminde kısa bir gösteri yaptı.

Açılışa; Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Emniyet Müdürü Koray Şensoy, Sarıyer İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hüseyin Işık, Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Halil İbrahim Kurşun, MHP Sarıyer İlçe Başkanı Hakan Başpınar, Sarıyer İlçe Tarım Müdürü Yavuz Acar, Sarıyer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ebrugül Kına Şenoğlu, AK Parti Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Şükran Sotlu Demiralp, Sarıyer Müfütüsü Mehmet Muslu Karadeniz Vakfı Başkanı Yusuf Cevahir, muhtarlar ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu'na sergi hakkında konuşan Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar ve Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, Sarıyerlileri sergiye davet etti.

"Usta öğreticilerin marifeti ile öğrencilerimizin emeklerinin sonucunu hep beraber gördük"

Sergilenen eserlerin el işçiliği olmasına vurgu yapan Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, "2021-2022 Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi Sergisi'nde öğrencilerimizin ve usta öğreticilerin yaptığı eserleri görme fırsatı bulduk. Burada gördüğümüz ürünlerin hepsi el işçiliğidir. Usta öğreticilerin marifeti ile öğrencilerimizin emeklerinin sonucunu hep beraber gördük. Geçtiğimiz iki yılda insanların daha spesifik hobiler edinerek hayata ve geleceğe olan inançlarını beslediklerini fark ettik. Pandemi etkilerinin azalmasıyla, normalleşme sürecinde kurslarımıza beklediğimizin üzerinde katılım sağlanması mutlu eden bir gelişme" dedi.

"El emeği göz nuru"

Kursiyerlerin ve usta öğreticilerin emeklerinden meydana gelen eserlere dikkat çeken Kaymakam Özer, "Sarıyerlilerin buraya gelmesini ve el emekleri ile yapılışmış bu eserleri görmesini istiyorum. Burada yıl sonuna kadar tamamlanıp sergilenen eserler de var 2 buçuk yılda tamamlanan eserler de. Biliyoruz ki biz sevgiyi koordine eden insanlarız, usta öğreticilerimiz ise öğrencileri ile beraber bu eserleri hayata geçiren emekçilerimiz. Bu eserlerin ortaya çıkmasında emek göstermiş usta öğreticilerimize de çok teşekkür ediyorum" şeklinde ifadeler kullandı.

Yusuf Ziya Paşa Köşkü’nün sıra dışı hikayesi Yusuf Ziya Paşa Köşkü’nün sıra dışı hikayesi

“Hedef 35 Bin”

Sarıyer nüfusunun %10'una ulaşmayı hedeflediklerini belirten Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, "2022 yılı adına biz bir hedef koyduk. Aralık ayının sonuna kadar Sarıyerlilerden kurslarımıza %10 katılım sağlanmasını bekliyoruz. Şu an da 7 bin kursiyere ulaştık. Yıl sonuna kadar 35 bine ulaşmayı istiyoruz. Kursiyerlerimizin istek ve yeteneklerine göre kurslarımız mevcut. Kursiyerlerimizin ilçemizin her mahallesinde bulunan halk eğitim merkezlerine başvurarak bilgi almalarını bekliyorum." diye konuştu.

39 mahallede kurs merkezi

Her mahallede bir kurs merkezi olduğunu söyleyen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Köroğlu, "Sarıyer Halk Eğitimi Merkezi olarak 39 mahallede çeşitli kurslarımız var. Tüm Sarıyer halkını kurslarımıza ve açılışını yaptığımız sergimize davet ediyorum. Burada bizleri yalnız bırakmayan ve katılarak bizleri onurlandıran herkese teşekkür ederim. " ifadelerinde bulundu.