Sarıyer Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara’yı makamında ziyaret etti. Sarıyer’e dair değerlendirmelerde bulunan Çaykara, “ Polise ihbarda bulunmak vatandaşlık görevidir” diyerek KADES uygulamasına dikkat çekti.

SUÇ ORANI DÜŞÜK

Kısa bir süre önce Sarıyer Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Murat Çaykara, Sarıyer yüz ölçümü itibariyle İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olduğunu belirterek, “Sarıyer’in doğal güzellikleri nedeniyle hafta sonu özelikle çok ilçemize çok fazla giriş oluyor. Buna rağmen suç potansiyeli olarak İstanbul’un en düşük ilçelerinden biri” dedi.

ORTAK PROBLEM: TRAFİK YOĞUNLUĞU

Sarıyer’in trafik yoğunluğuna dikkat çeken Çaykara, “Vatandaşlarımız ile bir araya geldiğimiz zaman herkesin ortak problemi, trafik yoğunluğu. Bunda iş merkezlerinin ve ikamet açısından tercih edilen bir yer olmasının büyük payı var. Ama bir polis gözüyle de baktığım zaman da eğer gittiğiniz yerde sadece trafikten bahsediliyorsa, orada asayiş sorunu fazla değildir” diye konuştu.

KISA UYGULAMALAR GELİYOR

Polisin saha uygulamaları ilgili konuşan Çaykara, 3 saatlik uygulamalar yerine ilçenin farklı noktalarında, 15’er dakikalık uygulama gerçekleştiriyoruz. Daha önce görev yaptığım Kâğıthane İlçesi’nde bu uygulamayı hayat geçirdik ve olumlu sonuçlar elde ettik. Ve benzer çalışmaları da Sarıyer’de hayata geçirdik. Benden önceki müdürlerimiz, Sarıyer’i belli bir noktaya getirmişler. Amacım, bu başarı çizgisini daha yukarıya çıkarabilmek.”

UYUŞTURUCU VE KUMARI SARIYER’DEN ÇIKARTACAĞIZ

Uyuşturucu ile mücadelenin önemine dikkat çeken Çaykara, “Bu konuda yapılan etkinliklere katılımın önemli olduğunu ve aileleri duyarlı olmaya davet ediyorum. Öncelikli amacımız Sarıyer gündeminden, uyuşturucu ve kumarı çıkartmak. Bununla ilgili kararlıyız ve yoğun çalışmalar içindeyiz”dedi.

KARAKOLLARIMIZ “NOTER” GİBİ ÇALIŞMAYACAK

Karakolların aktif bir şekilde hizmet vereceğini dile getiren Çaykara; “Eskiden karakollar sadece noter gibi gelen müracaatı alıp bırakıyorlardı. Gelen vatandaşımız yapılan işlemden veya muameleden memnun olmayınca emniyetin tüm birimlerini zan altında bırakacak kelimeler kullanıyordu. Şuan İstanbul Emniyet Müdürümüzün gayretiyle karakollarımız yeniden rehabilete ediliyor. Karakolların özellikle suç araştırma bürolarını aktif hale getirdik.”

VATANDAŞLIK GÖREVİ

Huzur ve güvenin inşasında, vatandaşa işbirliği çağrısında bulunan Çaykara, “Polisin gözü kulağı, vatandaşın gözü kulağı ile büyür. Avrupa’da toplumlar her suçu devlet kurumlarına bildirirken, bizde sanki ben bunu söylersem ispiyoncu pozisyonuna düşerim gibi bir anlayış var. Suçluları polise bildirmek asla ispiyonculuk değildir. Bu vatandaşlık görevidir. Duyduğunuz şeyleri bizimle paylaşırsanız, biz sizin isminiz ya da nereden öğrendiğimizi zikretmeden konunun araştırmasını yapar ve sonuçlandırırız. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

KADES UYGULAMASI HAYAT KURTARIR

Sarıyer’de ölü yunus balığı üzdü Sarıyer’de ölü yunus balığı üzdü

Murat Çaykara son olarak KADES uygulmasına ilişkin de bilgi vererek, “Uygulamayı kadın-erkek ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın indirip, kullanması gerekiyor. Bu sadece sizin için değil, şahit olduğunuz şiddeti de bildirmek için varolan bir uygulama. Çünkü şiddet asla zaman kaybının olmaması gereken hemen müdahale gerektiren bir olaydır. KADES hayat kurtarır” diyerek çağrıda bulundu.