Türkiye’de çalışan hayatının dinamiklerini ortaya koyan Sodexo’nun gelenekselleşen çalışması “Çalışanların Yeme-İçme Tercihleri ve Harcama Alışkanlıkları”, 2022 yılında da yeme-içme sektörüne yönelik dikkati çeken veriler ortaya koydu.

Sodexo kullanıcılarının yaptıkları harcamalara göre, Sarıyer, İstanbul’da en yüksek bütçeli yemek yenen yer oldu. Sarıyer’de bir yemek için ödenen ortalama tutar 94 TL olarak kaydedilirken, Sarıyer’i sırasıyla Kadıköy ve Kartal ilçeleri takip etti.

İstanbul’da en uygun fiyatlı yemek yenen semt ise 27 TL ile Bağcılar oldu. Bağcılar'ı sırasıyla Büyük Çamlıca ve Bostancı takip etti. Bir yıl öncesine göre en yüksek harcama artışı yüzde 94 ile Kartal ilçesinde gerçekleşti. En az oran artışı ise yüzde 36 ile Arnavutköy’de yaşandı. Geçen yıl Arnavutköy’de yemeğe harcanan ortalama tutar 54 TL iken bu yıl 74 TL’ye yükseldi.

Uzaktan çalışma ile yemek yeme saatleri esnek bir döneme girmişti. Salgın döneminde öğle yemeği harcamaları 13.00 ve 14.00 saatleri arası yapılırken, salgın etkisinin azalması ve ofislere dönüşün artmasıyla birlikte öğle yemeği saatleri eski düzenine dönerek 12.00-13.00 saatleri arasına kaydı.

Yeme içme için lokasyon tercihleri salgın etkisinin azalmasıyla birlikte salgın öncesi dönemle benzerlik gösterdi. Ofislere dönüşün etkisiyle 2021 yılına göre en yüksek artış oranı Kocaeli-Dilovası ilçesinde yaşandı. İstanbul özelinde iş merkezlerin yoğunlukta olduğu Sarıyer ve Şişli ilçeleri önceki yıla göre kullanımın en çok arttığı ilçeler olurken, Ankara’da Yenimahalle ve İzmir’de Balçova da benzer şekilde çalışanların önceki yıla göre kullanımını en fazla arttırdığı ilçeler olarak kayıtlara geçti.

Yapılan analizde, Türkiye’deki çalışanların önceki yıllarda olduğu gibi en çok kebabı tercih ettiği gözlemlenirken, kebap tercihini fast food takip etti ve kebapta kişi başı harcama tutarı 81 TL oldu. Sektör kırılımlarına da yer verilen analize göre, kebabı en çok tercih eden sektör perakende sektörü oldu. Perakende sektöründe çalışan her 5 kişiden 1'i tercihini kebaptan yana kullandı.

Sodexo, çalışanların Sodexo Restaurant Pass yemek kartı harcamalarını analiz ederek 2022 yılının yeme-içme tercihlerini açıkladı. Kebabı en çok tercih eden sektör perakende sektörü oldu.