Bazı uzmanlara göre ‘aktif’ yeşil alanların oranı kişi başına 1 metrekareye kadar düştü. Artan şehir nüfusunun yeşil alan oranının azalmasına sebep olabileceğini kaydediyor. İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alanda Sarıyer, Beykoz, Beşiktaş, Bakırköy ve Kağıthane ilçeleri üst sıralarda yer alıyor.

Sarıyer’in Şişli’den serin olmasının nedeni

İstanbul Mimarlar Odası, istatistiklerin genel anlamda yanıltıcı olabileceğine dikkat çekerek, “İstanbul’un çoğu ilçesinde kişi başı yeşil alan miktarı 1 metrekareye düştü. Aktif yeşil alanları koruyarak yapılan şehir planlarına bağlı kalsaydık yeşil alanlarımız çok daha fazla olurdu. Planlar genellikle 20-30 yıllık, ama 1994’den bu yana yeteri sadece 3 planlama yapmışız ve bu planlara da uymamışız. Sarıyer bugün serin havaya sahipse, orman ve yeşil alan varlığından kaynaklıdır” dedi.

Yeşil alan en az Esenler’de

İstanbul’daki belediyelerin kendi açıklamalarına göre kişi başına düşen yeşil alanda Sarıyer 10 metrekareyle üst sıralarda yer alırken, Esenler 1 metrekareyle kişi başına düşen en düşük yeşil alanla dikkat çekiyor.

Yönetmeliğin altında yer alıyor

Sarıyer 10 metrekare ile üst sıralarda yer alıyor fakat bu yetersiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre bir şehirde kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı en az 15 metrekare. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği “aktif yeşil alan” oranı ise kişi başına en az 9 metrekare.