İstanbul'da son zamanlarda kira fiyatları bir hayli arttı. Megakentte ortalama kira seviyesi ortalama 15 bin lira bandına ulaştı.

Konut kiralarının en yüksek olduğu ilçe sıralamalarında ise Sarıyer ilk sıralarda kendisine yer edindi. Sarıyer'de 10 bin liraya herhangi bir daire bulmak ise mümkün değil.

Bir gayrimenkul platformunun araştırmasına göre, kiralar mart ayında aylık yüzde 11 artış gösterdi. Yükseliş bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 140'ı aştı. Kentte ortalama kira 15 bin liraya çıktı.

SARIYER İLK SIRADA YER ALIYOR

Araştırma, ilçelerde 10 bin lira ile kaç metrekare kiralama yapılabileceğini de ortaya koydu. Konut kiralarının en yüksek olduğu ilçe ise Sarıyer. Sarıyer'de 10 bin lira ile sadece 36 metrekarelik bir daire kiralanabiliyor. Beşiktaş'ta ise aynı paraya 39 metrekarelik dairede oturulabiliyor. Onu 52 metrekare ile Beyoğlu, 53 metrekare ile Kadıköy ve 55 metrekare ile Şişli takip ediyor.

KİRALARIN EN UCUZ OLDUĞU İLÇE

Kiraların en ucuz olduğu ilçe ise Silivri. 10 bin lira 167 metrekarelik bir dairenin kirasını karşılıyor. Ardından 152 metrekare ile Arnavutköy 145 metrekare ile Çatalca, 139 metrekare ile Sultanbeyli ve 130 metrekare ile Sultangazi geliyor.