Sarıyer Mahalleler Birlği, İBB ve Sarıyer Belediyesi'nin tapularının emlak rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara verilmesine yönelik sözlerini tutmamalarını istedi.

Yıllardır tapu mücadelesi veren Sarıyer mahalleleri, İBB ve Sarıyer Belediyesi'nin tapularının emlak rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara verilmesine yönelik sözlerini tutmamalarına karşı basın açıklaması yaptı. Sarıyer Mahalleler Birliği, Pınar ve Rumelihisar Mahalle Dernekleri ve mahalle kooperatiflerinin katıldığı basın açıklamasında söz alan Mahalle Birliği Gönüllü Hukuk Danışmanı Erbay Yucak, "17 yıl gibi uzun süredir Sarıyer mahalle halkı tapu sorunuyla uğraşıyor ve fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalıyor" dedi.

“BİZE HİÇBİR ŞEY ALTIN TEPSİDE SUNULMADI”

Evrensel'in haberine göre basın toplantısında söz alan Rumeli Hisarı Spor Kulübü Başkanı Adnan Bal yıllar öncesinden başlayan haklı mücadelelerinin sonuna kadar süreceğini vurguladı. Vatandaşların taleplerinde haklı olduğunun altını çizen Bal, "Verilen fahiş fiyatlara karşıyız. Bu talebimizi daha kalabalık ve daha kararlı şekilde sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Herhangi bir yerden arsa veya daire satın alan vatandaşlar olmadıklarını vurgulayan Pınar Mahallesi Kooperatif Başkanı Semra Çağlar : Buralarda bize hiçbir şey altın tepsilerde sunulmadı. Dayanışmayla bu duruma getirdik bu mahalleyi. Her şeyden önce insanca muamele istiyoruz. Birbirimizle mal varlığımızı yarıştırdığımız bir noktaya gelmek de istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

“ŞİMDİYE KADAR YAPMADIKLARI GÖREVLERİ YAPMALARINI İSTİYORUZ”

Anayasanın 2981 maddesine ve tapu ile ilgili diğer yasalara göre tapuların, Sarıyer halkının hakkı olduğunu söyleyen Pınar Mahallesi Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Demir, "Belediyenin ve yetkililerin şimdiye kadar yapmadıkları görevlerini yapmalarını istiyoruz" dedi.

Rumeli Hisar Kooperatifi Yerleşimcileri Kooperatif Başkanı Hikmet Kaya ise konuşmasında tapuların sokak emlak rayiç bedenine göre verilmesinin hukuken gerekli olduğunu vurgulayarak, "Biz belediye başkanlarımızı hukuki sıkıntıya düşürecek bir şey istemiyoruz. Yakın geçmişte başka yerlerde yapılan işlemlerin Sarıyer'de de yapılmasını talep ediyoruz" dedi. Kaya Sarıyer halkına toplantılara ve eylemlere kalabalık katılmalarını istedi.

“MAHALLELİ BURALARA LAYIK GÖRÜLMÜYOR”

Yıllardır Sarıyer vatandaşlarının tapu sorunun sürdüğünü ve bütün siyasetçilerin de bundan haberar olduğunu halkın bildiğini söyleyen Mahalle Birliği Gönüllü Hukuk Danışmanı Erbay Yucak, "Siyasetçinin tapu vaadiyle artık tapu almak mümkün değil çünkü Sarıyer gibi yerler imar değeri yüksek yerler. Dolayısıyla buralarda mal varlığı yüksek olan kişilerin oturtulması planlanıyor. Gelinen aşamada bu mahallede yaşayan insanların bu yerlere layık görüşmediği bir tablo ortaya çıktı. Temel mesele buradan başlıyor. Sarıyer tepe bölgeleri kar hırsı ve daha fazla kazanç elde etmek isteyen kişilerin burayı bizer layık görmediğini anlıyoruz" şeklinde konuştu.

Sarıyer Mahalle Birliği'nin aldığı kararlara değinen Yucak, "Yasal hakkımız olan tapuları almak için 3 ve 7 Nisan'da İBB'nin önünde olacağız" dedi. Ardından Yucak taleplerini şu şekilde sıraladı:

•             İBB yönetimi imzaladığı taahütname ve verdikleri sözlere bağlı kalmalı

•             İBB kararına uyarak Sokak Emlak Rayiç Bedelini esas almalı

•             Mahallelerde halka bilgi verilmeli"

Sarıyer mahalleleri, İBB ve Sarıyer Belediyesi'nin tapularının emlak rayiç bedeli üzerinden vatandaşlara verilmesine yönelik sözlerini tutmamalarına karşı yapılan basın açıklamasının videosu;