Sarıyer Kent Doğa Savunucuları, Sarıyer Belediyesi’nin yıkım kararına rağmen yapımı JW Marriott Otel projesi önünde basın açıklaması yaparak,  yıkım talep edecek.

İTÜ İnşaat Fakültesi’nin güçlendirme gerektiğine dair raporuna rağmen olarak yapımı hızlıca bitirilmeye çalışılan JW Marriott otel projesi için Sarıyer Belediyesi yıkım kararı çıkartmıştı.

Atatürk

NE OLMUŞTU?

34 yıldır beklediği ve depreme karşı dayanıksız olduğu vurgulanmıştı. İnşaatın korozyona uğradığı ve ilk depremde felaket yaşanabileceği ifade edilmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi tarafından hazırlanan rapora göre, 27 katlı binanın deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için güçlendirilmesi gerekiyordu.

Ayrıca Sarıyer Belediyesi, “Taşıyıcı sistem ve döşemelerdeki korozyona uğramış demirlerin sıyrılarak tamiratlarının yapıldığını” da tespit ederek suç duyurusunda bulundu. 2960 Sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 13. Maddesi gereğince Sarıyer Belediyesi Encümeni tarafından 22 Haziran 2023’te alınan yıkım ve idari para cezası kararı için de İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Editör: Levent Pehlivanoğlu