4 Kıtadan katılımla ferçekleştirilen FIRST Bosphorus Robotik Şampiyonası’nda en büyük ödülü Açı Lisesi Tech4Peace Robotik Takımı Aldı.

Henüz 2,5 yıl önce kurulmasına ve araya giren pandemi dönemine rağmen arka arkaya büyük başarılar elde eden Sarıyer Açı Lisesi, yine önemli bir başarı ile gururlandırdı. Dünyada bu alandaki en büyük yarışmalardan biri olan FIRST Robotik Şampiyonası, geçtiğimiz günlerde Volkswagen Arena’da gerçekleşti. (FRC) Bosphorus Regional etabında 4 kıtadan 43 takım, kıyasıya mücadele etti. Tech4Peace takımı, robot performansı ile çeyrek finallere çıkmanın yanı sıra son 3 yılda gerçekleştirilen takım çalışmalarına verilen, Şampiyona’nın en büyük ödülü olan Chairman’s Award’u almaya hak kazandı. Tech4Peace bu başarısı ile bir ilke de imza attı. Türkiye’deki 107 takım arasında katıldığı 2. Şampiyonada ve ilk başvurusunda bu ödülü alabilen ilk takım oldu.

Tech4Peace bu başarısı ile 20-23 Nisan tarihlerinde Amerika, Houston’da düzenlenecek FRC Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek. 33 ülkeden, 100.000’e yakın öğrencinin katılımı ile 8 ülkede gerçekleşen 169 bölgesel şampiyonadan finale gitme hakkı kazanan takımlar her yıl Amerika’da dünya şampiyonası için bir araya geliyor.

FRC, gençlerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Sanat alanlarındaki yetkinliklerinin yanı sıra liderlik ve yönetim yeteneklerini geliştirmelerine destek oluyor. Gençler her yıl yenilenen tema ve görevler için sınırlı kaynak ve zaman ile endüstriyel boyutta robotlar üretiyorlar. Takımların aynı zamanda teknoloji ve mühendislik alanlarını tanıtması, yaygınlaştırması, çevrelerine, topluma fayda sağlayacak projeler gerçekleştirmesi bekleniyor. Yalnızca sahadaki mücadele değil dayanışma, yaygınlaştırma ve sosyal faydada ödüllendiriliyor.

Takım kaptanları Akın Onarcan ve Ali Efe Artkın, “21 kişilik takımımız ile gece gündüz çalışarak hazırlandık. Şampiyonanın en büyük ödülü olan Chairman’s Award, takımın sadece sahadaki başarılarına değil 3 yıllık tüm çalışmalarına verilen büyük bir ödül. Biz teknolojiyi hayatımızdaki her alanın merkezinde görüyoruz ve insanlığın, toplumun faydasına kullanılmasını yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Şimdi hedefimiz Amerika’da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek” şeklinde başarılarını ve amaçlarını anlattı.

Takımın PR ekibinden Nehir Solmaz ve Benan Yiğit Fer ise “Teknolojiyi sevdirmek, bu alana ilgiyi artırmak ve bizimle aynı imkana sahip olmayan kardeşlerimize mühendislik ve teknoloji becerilerini kazandırabilmek için yoğun çalışmalarımız devam edecek. Amerika’daki şampiyonayı yeni bilgi ve deneyimler kazanmak için çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Biz öğrendikçe, geliştikçe topluma olan desteğimiz ve etkilerimiz de artacak. Daha fazla kardeşimize erişebilmek, verdiğimiz eğitimlerden faydalandırabilmek için şirketlerin, kurumların desteklerini bekliyoruz” diye açık bir çağrı yaptı.

Tech4Peace takımının çalışmalarını instagram sayfaları ve youtube kanallarından da takip edip, destek verebilirsiniz.

Sarıyer Posta ailesi olarak, bizleri dünya genelinde gururlandıran Açı Lisesi Tech4Peace Robotik Takımı'nı tebrik ediyor ve başarıların devamını diliyoruz...