Embriyo dondurma tüp bebek tedavisinde avantaj sağlar mı?

Embriyolog Abdullah Arslan, tüp bebek tedavi sürecinde embriyo dondurma işleminin sağladığı faydaları açıkladı.

Embriyo dondurma tüp bebek tedavisinde avantaj sağlar mı?

Embriyolog Abdullah Arslan, tüp bebek tedavi sürecinde embriyo dondurma işleminin sağladığı faydaları açıkladı.

04 Ekim 2021 Pazartesi 15:41
129 Okunma
Embriyo dondurma tüp bebek tedavisinde avantaj sağlar mı?

Yıllarca bebek özlemi çekip, bunun hayalini kuran çiftler için tüp bebek tedavisi, umut vadeden tedavilerin başında geliyor. Embriyolog Abdullah Arslan, tüp bebek tedavi sürecinde embriyo dondurma işleminin sağladığı faydaları açıkladı.

Tüp bebek tedavi süreçlerinde embriyoların transfer edilmeden önce ya da transfer sonrası kalan embriyoların dondurularak saklanması ve daha sonra istenildiği zaman çözülerek bebek özlemini giderip çiftin bebek sahibi olması amacıyla kullanılması dünya genelinde 30 yıldır tercih edilen bir yöntem.

"Bu yöntem tercih edilmektedir"

Son yıllarda ülkemizde de başarıyla ve yüksek canlılık oranlarıyla uygulanan bu yöntem sayesinde çok sayıda sağlıklı bebeğin dünyaya geldiğini belirten Embriyolog Abdullah Arslan, "Tüp bebek tedavi sürecinde embriyo dondurma işlemi sayesinde çiftin transfer sonrası kullanılmaya uygun ve sağlıklı embriyoları ilerleyen zamanlarda değerlendirmek üzere saklanmaktadır, bunun yanı sıra tedavi olunan ay rahim duvarının uygun olmadığı durumlarda da tedavinin başarısı ve embriyoların ziyan olamaması için bu yöntem tercih edilmektedir. Ayrıca dondurulmuş embriyo transferlerinde taze embriyo transferine oranla gebelik şansı benzer hatta bazı durumlarda daha yüksektir" diye konuştu.

Eksi 196 santigrad derecede donduruluyor

Tüp bebek tedavilerinin önemli ve hassas bir parçası olan, oluşan embriyoları ileri bir tarihte kullanılmak üzere saklanması işleminin adının vitrifikasyon (embriyo dondurma işlemi) olduğunu belirten Arslan, "Tıptaki teknolojik gelişime paralel olarak üreme sağlığı ve tüp bebek alanında da yerini alan yeni yöntemler çok sayıda anne – baba adayının hayallerine kavuşmasını sağlamaya katkı sunuyor. Bu yöntemlerden birisi de tüp bebek tedavi protokollerinin içine dahil edilen vitrfikasyondur (embriyo dondurma işlemi).

Yapılan bilimsel çalışmalarda tüp bebek sürecinde kullanılan bazı ilaçlara kadın vücudunun verdiği yanıt olarak değişen hormon değerlerinin belirli oranda rahim iç zarını (endometrium) etkileyebileceği gözlenmiştir. Bu durum kişiden kişiye, kullanılan ilaç mikarlarına ve değişen hormon sevilerine göre değişiklik gösterebilir. Buna bağlı olarak da oluşan sağlıklı embriyolar eksi 196 santigrad derecede saklanarak hormon değerlerinin etkisinin ortadan kalkması beklenir. Rahim içi doğal yapısına döndüğünde, dondurulan embriyolar çözülür ve transfer işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem sayesinde donduğunda kristal yapıya dönüşmeyen özel sıvılar yardımı ile embriyolar uzun süre saklanabilmektedir" diye konuştu.

SARIYER POSTA


Son Güncelleme: 04.10.2021 22:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol