Yağ aldırma işlemi olarak bilinen bu yöntem ile maksimum 5 ile 6 kilo verilebilir. Vücuttan alınan 5 ile 6 kilo yağ, erkek ve kadında farklı görünebilir. Liposuction, bölgesel olarak zayıflama yöntemleri ile ortadan kaldırılamayan yağlanmalara karşı bir çözümdür. O bilgi gibi kilo sorunları olmayan ancak bölgesel olarak zayıflamaya ihtiyacı olan kişiler tarafından tercih edilebilir.

Genelde farklı yöntemler ile akışkan hale getirilen yağ dokularında 1 ile 2 mm'lik kesiler içerisinde 2 ile 3 mm çapında uzun ve ince kanüller kullanılarak vakum aracılığıyla uzaklaştırılması sağlanır.

Liposuction Nedir?

Bu yöntem halk arasında "yağ aldırma" olarak bilinmektedir. Cerrahi bir işlem olduğu için alanında uzman bir hekim tercih edilmelidir. Günümüzde liposuction operasyonu çoğu kişi tercih etmektedir. Yanlış beslenme alışkanlığı olanların ve hareketsiz yaşam tarzına bağlı olarak bölgesel vücut yağlanması yaşayanların sıkça tercih ettiği kalıcı ve kesin çözümdür. Vücuttan inatçı yağlar atılarak kişinin sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanır. Alt beden ile üst beden arasında olan eşitsizliği ortadan kaldırmaya yarar. Özellikle kişinin giyim tarzını ve ruhsal sağlığını etkileyen kilo eşitsizlikleri vu sayede ortadan kalkar.

Liposuction Hangi Durumlarda Yapılır?

Diyet, spor ve diğer zayıflama yöntemleri ile giderilemeyen yağlı bölgeler için uygulanan bir estetik operasyondur. Erkeklerde kadınlar kadar görünümüne önem vermektedir. Kadınlarda genellikle kalça, göbek ve basen gibi bölgelerde inatçı yağlanmalar görülürken, erkeklerde karın, bel kısmının yan tarafları, sırt ve meme gibi bölgelerde yağlanmalara bir çözümdür.  Özellikle kilo alımında yağlanmaya maruz kalan çene alt bölgesi spor veya diyet ile giderilemeyeceği için bu operasyon tercih edilebilir.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle 5 ayrı yağ aldırma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

1. SAL yöntemi, vakum yardımı ile bölgeye önceden sıvı bir karışım enjekte edilmektedir. Bu uygulama lokal anestezi veya tam anestezi altında yapılabilir. Daha sonra bölgede açılan 2 mm'likkesilere 3 mm çapında kanüller ile girilerek yağ çekme işlemi vakum ile yapılır.

2. PAL yöntemi, özel hareketli kanoller aracılığıyla geniş alanlarda ortadan kaldırılmak istenen yağlar kolayca uzaklaştırılır.

3. RFAL yöntemi, lazer ile ısıtılan deri gergin hale getirilerek klasik vakumlama yöntemi ile yağ emme işlemi sağlanır.

4. WAL yöntemi, deri altına su enjekte edilerek yağların bulamaç haline getirilmesi sağlanır. Daha sonra kanüller kullanarak emilmesi hedeflenir.

5. UAL yöntemi, klasik bir uygulamadır. Ultrasonik ses dalgaları aracılığıyla emilmek istenilen yağ hücreleri ortadan kaldırılır.

Liposuction Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Hastanın daha önceden kullandığı ilaçların listesini doktoruna vermesi ve bilgilendirmesi oldukça önemlidir. Bununla beraber hekim tarafından hasta muayene edilerek Liposuction fiyatları hakkında bilgi edinmesi sağlanır. Eğer bu operasyonu olacak kişinin sağlık geçmişi var ise doktor bilgilendirilmelidir. İşlem öncesinde doktorun verdiği beslenme programına uymak ve sigara ile alkol tüketimini 2 hafta öncesinden bırakmak gerekir.

Liposuction Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Şeker ve tatlı hamur işlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu süreçte tavuk, et ya da yağsız süt ve süt ürünleri, tam tahıllı protein alımı ve baklagiller daha doğru seçim olacaktır. Genellikle liposakşın olan kişilerin tuzlu beslenmesi önerilmez. Yüksek sodyum düzeyi vücutta ödeme ve şişkinliği artırabilir. Bununla beraber iyileşme süreci de yavaşlayabilir. Tuz ve tuzlu gıdalardan uzak durmak oldukça önemlidir.

Operasyondan sonra şekerli besinler tüketmek kilo almaya sebep olabilir. Bu yüzden hem unlu hem de şekerli gıdalarda uzak durmak gerekir. İşlemden en az 2 hafta öncesinden Sigara ve alkol kullanımı durdurulmalıdır. Çünkü alkollü içecekler tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir.

Liposuction Kimler Olmalı?

Bölgesel yağlanma yaşayan ve obezite sorunu olmayan herkes yaptırabilir. Bölgede fazla olan yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücudu şekil kazanması cerrahi yöntemler ile sağlanmaktadır. Bu işlem bir kilo verme ameliyatı değildir. Dilerseniz Liposuction fiyatları hakkında bilgi edinmek için Plastik Cerrah bölümüne muayene olabilirsiniz. Ancak bu operasyonda öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken kurallara uymanız gerekmektedir. Ayrıca aşırı kilosu olan kişilere yapılmamaktadır. Hastanın inatçı yağ hücrelerinin alınması ve yağ kütlelerden kurutulması amaçlanmaktadır.

Liposuction Fiyatları

Hasta için uygulanacak yöntem ve bölgeye bağlı olarak fiyat değişikliği görülmektedir.  Dolayısıyla liposuction fiyatları için ilk önce muayene olmalısınız. Plastik Cerrah tarafından muayene edilen hasta için uygulanacak yöntem ve bölge belirlenerek fiyat bilgisi kişiye verilmektedir. Aynı zamanda fiyatlar hastaneden hastaneye de değişkenlik gösterebilir.