Araç sahiplerinin merak ettiği konulardan biri de orijinal oto yedek parça yerine muadil parça kullansam sorun yaşar mıyım düşüncesidir. Ya da muadil yedek parçanın çoğu zaman yan sanayi yedek parça ile karıştırılabiliyor olmasıdır. Orijinal yedek parça ve muadil yedek parça farkını tüm bu karışıklıkları ortadan kaldırmak için anlattık.

Aracınızın olası arıza ve kaza durumlarında yedek parça ihtiyacı gündeme gelebilmekte. Orijinal oto yedek parçalar, aracınızda bulunan parçaların aynısının ihtiyaç halinde kullanılması için üretilmiş oto parçalarıdır. Şu an piyasada orijinal, muadil ve yan sanayi olmak üzere üç tür oto yedek parça bulunmakta. Orijinal yedek parçalar, otomobil firması tarafından ya da otomobil firmasının yetki verdiği firmalar tarafından üretilen, üzerinde logoları ve özel hologramlı kutuları olan parçalardır. Muadil parçalar ise orijinal parçalar ile aynı fonksiyonel özelliklere sahip olan ve orijinal oto yedek parça ile arasında ciddi bir kalite farklı bulunmayan ürünlerdir. Muadil oto yedek parçanın, orijinal oto yedek parçadan farkı ise üzerinde markanın logosunun bulunmaması ve kutulanma şeklinin orjinali gibi olmamasıdır. Fakat yan sanayi oto yedek parçalar ise hiçbir denetime maruz kalmamış, kalitesi tam bir soru işareti olan ve aracınız için sorunlara yol açabilecek parçalardır.

Muadil Yedek Parça ile Yan Sanayi Yedek Parça Farkı Nedir?

Orijinal oto yedek parçalar da bulunur fakat yan sanayi yedek parçalar da OEM kodu olmaz. Eğer böyle bir kod varsa da doğru sonuçlar göstermez. Bu sebep ile OEM kodunu firmanın web sitesinde aratarak orijinal olup olmadığınızı anlamanız mümkün. Yan sanayi yedek parçalar, muadil yedek parçalar ile karıştırılmamalıdır. Yan sanayi yedek parçaların ömrü oldukça kısadır ve kolay arızalanır. Yan sanayi yedek parçalar, size çok daha büyük maliyetli arızalarla geri dönebilir. Aynı zamanda sürüş esnasında da sizin ve yolcuların da hayatını riske atacak kazalara davetiye de çıkarabilir.

Birçok özel servis muadil parçaların, orijinal oto yedek parçalarla neredeyse aynı olduğunu belirtiyor. Fakat yine de birçok uzman orijinal oto yedek parça kullanımını şiddetle öneriyor. Özellikle 10 yaş ve üstü araçlarda orijinal yedek parça kullanmanın da önemi artıyor.

Yan Sanayi Yedek Parça Kullanmanın Tehlikeleri

Fakat tüm bunların yanı sıra tekrar altını çizerek belirtmek gerekir ki yan sanayi oto yedek parçalardan uzak durulmalı. CAPA tarafından yapılan araştırmalara göre yan sanayi oto yedek parçalarının sadece %25’i OEM parçalarla aynı düzeylerde performans sağlayabilmiş. Yan sanayi yedek parçalar aracın sadece mekanik parçalarını da içermiyor. Örnek olarak tampon gibi yapısal malzemelerde bazı sürücüler yan sanayi yedek parça kullanıyor. Ve bunun aracın mekanik sisteminde yer alan bir parça olmamasından dolayı sorun yaratmayacağını düşünüyor. Fakat yan sanayi bir tampon bile aslında birçok ciddi soruna yol açabilir. Örnek olarak orijinal bir tampon ile yapacağınız bir darbede tampon esneyip eski haline dönebilirken yan sanayi tamponlar tamir olamayacak derecede kırılır ve zarar görür. Bunun gibi sebeplerden dolayı yan sanayi yedek parçalar muadil yedek parçalarla asla karıştırılmamalıdır. Çünkü muadil yedek parçalar orijinal yedek parçalar ile aynı özelliklere ve performansa sahiptir.

Kaynak: www.milligazetesi.com.tr