Magnezyum, vücut içerisinde en fazla bulunan 4. mineral çeşididir. Bu mineralin vücut üzerinde sağlamış olduğu yararlar çok fazladır. Tek başına bir üretim yapamayan vücut, magnezyum alabilmek için takviye besinler almalı ve bunu da düzenli olarak yaparak vücut direncinin oluşmasını sağlamalıdır.

Magnezyumun vücut üzerinde sağlamış olduğu 300’den fazla işlev bulunur. Bunların yapılabilmesi için düzenli olarak yeterli miktardaki magnezyum miktarının vücuda aktarılması gerekir. Aktarılması ile beraber ise bu magnezyumun yaklaşık %60’ı kemik ve diş bölgesinde, %39’u yumuşak halde bulunan dokularda, kalan miktar olan %11’i ise kanın içerisinde yer almaktadır. Alınan magnezyum, diğer organlara kıyasla kalp ve beyin içerisinde çok daha fazla bulunur.

Magnezyumun yapmış olduğu işlevlerden bir tanesi kan basıncının olması gereken seviyede bulunmasını sağlamaktır. Bununla beraber kemiklerin istenen güçte olmasını ve kalp ritmini sabit dereceler etrafında tutmayı da kendisine görev edinir.  Eğer bu istenen magnezyum miktarı alınmaz ise, belli bir süre sonra çeşitli duygu bozuklukları, migren ve kalp hastalıkları gibi birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple de düzenli olarak magnezyumun vücuda aktarılması gerekir.

Magnezyumun vücut üzerinde sağlamış olduğu en temel görev hücre bölünmesini sağlamaktır. Gerçekleşen hücre bölünmesi ile beraber organlar çok daha iyi çalışır ve vücut kendini zinde hisseder. Bunun yanında magnezyum takviyelerinin sunduğu birçok fayda bulunur. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

●      Oluşan kaygı bozukluklarının yok olmasını sağlar

●      Kişiler üzerinde meydana gelen yorgunluk ve bitkinlik durumunu ortadan kaldırır

●      Elektrolit dengesinin gerçekleşmesine yardımcı olur

●      Diş sağlığı için çok önemli bir mineraldir

●      Vücut üzerinde yer alan kalsiyumun ve potasyumun işlevini artırıcı niteliğe sahiptir

●      Hücrelerin çeşitli zararlı maddelerden korunmasını sağlar

●      Enerji oluşum sistemleri ve kas oluşumlarına yardımcı olur

●      Kortizonlu beyin üzerinde denge sağlayan bir mineraldir

●      Vücudun iç dengesinin istenen seviyede olmasını sağlar ve kan düzeyini normale çevirir

Bu ve daha birçok göreve sahip olan magnezyum hakkında daha fazla bilgi almak ve gıda takviyelerini incelemek için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.day2day.com.tr/