Cildimizin desteğe en çok ihtiyaç duyduğu kış aylarında doğal malzemeler kullanılarak düzenli ve doğru bakımının yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. İbrahim Aşkar, "Kış aylarında siyah nokta ve yağlı ciltlerin iyi bir bakımla sivilceye meydan vermeyecek şekilde temizlenmesi gerekir" dedi.

İnsan vücudunda yüz, boyun ve ellerin UV ışınları, makyaj, sigara, stres, hava değişimi gibi dış etkenlerden en çok etkilenen bölgeler olduğunu belirten Plastik, Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrahı Doç. Dr. İbrahim Aşkar, özellikle kış aylarında cilt bakımının büyük bir önem taşıdığını söyledi.

"Uygun ürün kullanmanız en akılcı olanıdır"

Aşkar, "Cildin türüne göre cilt bakımı uyguluyoruz. Yağlı, kuru, karma, yaşlı, sivilceli, lekeli, hassas, v.b. cilt türü yapılacak cilt bakımı türünü de etkilemektedir. Kış aylarında siyah noktaların temizlenmesi; yağlı olan ciltlerin iyi bir bakımla sivilceye meydan vermeyecek şekilde yağ kontrolünün yapılması; karma ciltlerde fazla kurutularak ciltte kaşınma, batma ve yanma gibi sorunların oluşmasının engellenmesi en temel unsurlardandır. Ayrıca cildin nemlendirilmesi, kızarıklıkların giderilmesi için tedavi uygulanması kolaylıkla sağlanabilen cilt tedavileridir. Göz çevresi ve şakaklarda, beyaz-sarı renkte yağ bezeleri oluşabilir. Yağ üretiminin eksik olması nedeniyle, yağ bezlerinde tıkanmalar olur, mila, kapalı komedon, derialtı yağ bezeleri ve kistler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, cilt bakımına genç yaşlarda başlamanız ve cildinize uygun bakım yaptırıp, uygun ürün kullanmanız en akılcı olanıdır" dedi.

İşte püf noktalar

Aşkar, kış aylarında desteğe ihtiyacı olan kuru ciltlerin bakımı konusunda da ikazda bulunarak, şu püf noktaları verdi: "Cilt temizleme sütünü, masajla cildinize iyice yedirerek cildinizi temizleyin. Peeling uygulamasını, cildinizin hassasiyeti ve kuruluğundan dolayı granülsüz peeling ile yapın. 10-15 dakika, cildinize buhar uygulayın. Komedon (akne) pensi ile sıkma işlemini yapın. Alkol oranı düşük olan bir tonik uygulayın. Nemlendirici özelliği olan maskeler kullanın ve cildinize, nemlendirici serum, ampul ve krem uygulayarak cilt bakımınızı tamamlayın."

SARIYER POSTA