Hayvanseverlerin Uskumruköy’deki ormanlık alanda sokak hayvanları için kurduğu, barınak, köpekleri burada istemeyen bir grup tarafından ateşe verildi
Uskumruköy’de Bahçeköy Orman Müdürlüğü’nün karda kışta köpekler sokakta kalmasın diye gönüllülerin oluşturduğu barınak için tahsis ettiği alan ateşe verildi. 95 köpeğin bulunduğu barınaklar cayır cayır yandı, küle döndü. Yangını haber alıp olay yerine koşan ve alevleri söndüren hayvanseverler, “Neyse ki köpek cesediyle karşılaşmadık fakat yaralı hayvanların ormanın derinliklerine kaçtığını düşünüyoruz” dedi.

AV TÜFEĞİ SAÇMALARI DA BULUNDU

Barınakların kurulmasını sağlayan hayvanseverler, yangının köyde yaşayan ve köpekleri burada istemeyen bir grup tarafından çıkarıldığını öne sürdü. Köpekleri yangından kurtarmaya koşan hayvanseverler,“Bu ilk değil. Daha önce de iki kez barınaktaki köpek barakaları kırıldı, ortalık tarumar edildi. Köpekleri burada istemeyen bir grup var. Bize ‘Köpekleri götürmezseniz zehirleriz, burayı yakarız, yıkarız’ demişlerdi.” Hayvanseverler korkudan kaçan köpekleri etrafta ararken yerlerde av tüfeği saçmalarını da bulunca, köpeklerin vurulmuş, yaralanmış olma ihtimaline karşı arama yaptı ama köpeklerin çoğu ormana kaçmıştı, bulunamadı.

 UZLAŞMAK İSTİYORUZ!

 Daha önce köpekleri istemeyen kişilerle uzlaşmak için köy kahvehanesine Jandarma Komutanı ve belediyenin veteriner işleri müdürü ile gittiklerini ifade eden hayvanseverlerden Osman Sarar, benzer bir olayın tekrarlanmaması için uzlaşmak istediklerini söyledi. Sarar, “Emeklerimiz ziyan oldu. Şimdi bu köpekler nereye gidecek? Bu dondurucu soğukta, karda kışta sığınacak hiçbir yerleri kalmadı. Belki de yaralı şekilde etrafta telef olup gidecekler. Çoğu sakattı zaten.”dedi.

 BU ALAN KİMSENİN MÜLKİYETİNDE DEĞİL

Belediyenin kendilerine tüm desteği verdiğini, veteriner işleri müdürlüğünün köpeklerin tedavilerini karşıladığını ama bu durumda onların da elinin kolunun bağlı kaldığını söyleyen Sarar, “Vatandaşı rahatsız eden köpek varsa belediyenin barınağına götürebileceğimizi söylemiştik fakat bu olayla karşılaştık. Ayrıca, Bahçeköy Orman Müdürlüğü hayvanların kışı geçirebilmesi adına bize bu alanı geçici olarak tahsis etti. Bu alan kimsenin mülkiyetinde de değil” dedi.