Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Her mahalleye bir çocuk gündüz bakımevi” sözünü yerine getirmeye devam ediyor.

Kireçburnu’nda inşaatı başlayan ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan merkez ile Sarıyer Belediyesi’nin gündüz bakımevi sayısı da 12’ye çıkacak.

Sarıyer’de kadın ve çocuk dostu hizmetler hız kesmeden devam ediyor. Çocukların nitelikli bakım ve eğitim hizmetine erişim hakkına ulaşabilmesi, çocuklu ailelerin ise ekonomik hayata katılabilmesi için yaşama geçirilen çocuk gündüz bakımevlerine bir yenisi daha ekleniyor. Kireçburnu’nda inşaatına başlanan merkez bugüne kadar inşa edilen çocuk gündüz bakımevlerinin en büyüğü olacak. Bin 800 metrekare alan içinde 300 metrekare çocuk parkı, 200 metrekare tören alanı, 750 metrekare kreş binası olarak tasarlanan gündüz bakımevi 150 – 180 arası öğrenciye hizmet verebilecek şekilde inşa edilecek. Tüm merkezler gibi depreme dayanıklı şekilde tasarlanan merkezin diğer projelerden faklı olarak iç avlusu ve botanik bahçesi de olacak. Toplu taşımaya yakın olmasıyla veliler ve öğrencilere büyük kolaylık sağlanacak. 6 sınıf, 1 uyku odası ve 1 çok amaçlı salondan oluşacak merkezin tamamlanmasıyla Sarıyer’de çocuk gündüz bakımevi sayısı 12’ye çıkacak.

Başkan_Ziyareti

AİLELERİN GÖZÜ ARKADA KALMAYACAK

Çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimlerinin sağlanması için okul öncesi eğitimin önemini vurgulayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Burası gerçekten her şeyiyle çok önemli bir proje. Geniş bir park içinde bulunuyor. Bugüne kadar yaptığımız çocuk gündüz bakımevlerinin en büyüğünü yapıyoruz. Yaklaşık 180 öğrenci kapasiteli olacak. 2009’dan beri hedeflediğimiz bir şey var. Her mahalleye bir çocuk gündüz bakımevi yapacağız. Özellikle çocuklar ve gençler için çalışıp, güçlü bir gelecek nesil yetiştirmeye katkı sunmaya devam edeceğiz. Sarıyerli aileler ekonomik ve sosyal hayata katılırken gözleri arkada kalmayacak” dedi.

Drone

NEDİR BU GÜNDÜZ BAKIMEVİ?

Sarıyer Belediyesi’nin; Derbent,  Çayırbaşı, Bahçeköy, Maden, Ferahevler, Ayazağa, Zekeriyaköy Kasapçayırı, Reşitpaşa, Büyükdere, FSM ve Huzur mahallelerinde hizmet veren gündüz bakımevleri, uzman öğretmenler eşliğinde, orta gelirli ailelerin 3-6 yaş arasındaki çocuklarına kaliteli eğitim imkânı sunuyor. Sarıyerli ailelerin çocuklarını güvenle emanet ettiği kurumlarda, öğrencilerin her türlü bilişsel, sosyal, duygusal ve akademik gelişimini destekleyen faaliyetler yürütülüyor. Drama, halk oyunları, spor, matematik ve okul öncesi felsefe branş eğitimleri ile öğrenciler ilköğretim hayatına hazırlanıyor. Bu eğitimlerin yanı sıra müfredata bağlı olarak; müze, tiyatro, sinema ve açık alan gezileri ile özel günlerde velilerin katıldığı etkinlikler düzenleniyor. Çocuklar hem nitelikli eğitim alıyor hem de kaliteli zaman geçiriyor. Merkezler, haftanın 5 günü 8.30-16.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Editör: Levent Pehlivanoğlu