Kiralık araç trafik cezası ödeme konusu araç kiralamayı isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Bu konuda bilgi kirliliği ise oldukça fazladır.

Kiralık aracınız ile ceza aldığınızda yapılacak işlemler ile alakalı yasal mevzuat oldukça açıktır. Bu konudaki güncel bilgileri bilmeniz sizin bu durumda ne yapmanız gerektiği açısından önemlidir.

Kiralık Araç ile Ceza Alındığında Kim Öder?

Günlük araç kiralama şirketlerinden kiraladığınız araçlar ile trafikte bilinçli ya da bilinçsiz olarak hata yaparak ceza alabilirsiniz. Böyle bir durumda yasalar gereği aracı kullanan kişinin cezayı ödemesi gerekmektedir.

Kiralık araç sözleşmesinde bu tarz durumlar için çeşitli maddelerle açık olarak yazılmaktadır. Buna göre kiralık aracı kullandığınız süre boyunca sizden kaynaklanan aşırı hız, hatalı park gibi çeşitli konularda yazılan cezalar sizin sorumluluğunuzdadır.

Kiralık aracınızla yaptığınız kural ihlalleri neticesinde aracın plakasına ceza yazıldığında kiralama şirketi yasal süre içinde size bu cezayı iletebilir. Sizin de bu cezayı öngörülen süre zarfında ödemeniz gerekmektedir. Bu konuda garenta kiralık araç sayfasından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğer tarafınıza yazılan trafik cezasını zamanında ödemezseniz bu ceza yasal faiz sürecine girer ve cezanın maddi değeri büyümeye başlar. Kiralama şirketi cezayı ödemediğiniz gerekçesiyle sizi mahkemeye verme hakkına sahiptir.

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile elektronik ortamda tespit edilen cezalar dijital ortamda görüntülenebilir. Eğer bu cezalar sizin aracı kiraladığınız süreler içinde kesildiyse cezanın ödemesini yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Kiralık Araç Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Kiralık aracınızla yediğiniz cezaları hemen ödemeniz maddi olarak sizin çıkarınızadır. Çünkü cezaların erken ödenmesi durumunda ceza bedeline yüzde 25 oranında indirim uygulanır.

Kiralık araç ceza ödemelerinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden birisi ceza miktarının şirket tarafından sisteme kayıtlı olan kredi kartınızdan çekilmesidir.

Eğer isterseniz ceza miktarını kiralama yaptığınız şirkete nakit, banka havalesi ve eft olarak da gönderebilirsiniz. Ceza miktarını şirkete gönderdiğinize cezayı ödediğinize dair makbuz kesilmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede cezayı ödediğinize dair sorumluluğunuzu yerine getirdiğinizi belgelendirmiş olursunuz.

Ceza ödemeleri ile ilgili olarak kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla olmaktadır. Banka şubesine giderek T.C. kimlik numaranızla ve kiralık aracın plakasıyla trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kiralık araç trafik cezası ödeme yöntemlerinden bir diğeri ise e-Devlet üzerinden olmaktadır. E-Devlet hesabınıza T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra cezanızı sorgulayabilirsiniz. Buradan yönlendirileceğiniz ödeme sayfası üzerinden trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kiralık araç cezalarını geciktirmeden ödemeniz hem ekonomik hem de yasal olarak sizin faydanıza olacaktır. Yasal süreyi geçirmeniz durumunda erken ceza ödeme indiriminden faydalanamazsınız.

Eğer cezayı hiç ödemezseniz kiralama şirketi tarafından mahkemeye verilebilirsiniz. Ayrıca cezanız yasal faize tabi olarak katlanabilir. Kiralık araç trafik ceza ödemeleriyle ilgili olarak çizgi araç kiralama sayfasından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kiralık Araç ile Alınan Trafik Cezalarına İtiraz Etme

Kiralık aracınız ile aldığınız trafik cezalarına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bunu yasal süreyi geçirmeden yapabilirsiniz.

Cezaya itiraz etmeniz durumunda yetkili merciler tarafından inceleme süreci başlatılır. Bu konuda ilk bakılacak kaynak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Kiralık Araç Bilgi Sistemi olan KABİS olacaktır.

Kiralık Araç Bilgi Sistemi aracı kiraladığınız andan itibaren aracı size zimmetleyen ve her türlü yasal takibi yapan sistemin adıdır. Buna göre aracın plakası ve T.C. kimlik plakalarınız eşleştirilir.

Kiralama süresince ceza gerektiren davranışlarınız bu sisteme kaydedilir. Dolayısıyla itiraz ettiğiniz ceza durumunun geçmişi araştırılır ve suçsuz olup olmadığınıza karar verilir.