Sarıyer Kilyos sahilinde daha önce halka açık olan bir bölümünün işletmeye kiralandığı haberleri İstanbullular arasında büyük tepkiye yol açtı.

Gazeteci Nevşin Mengü'nün sosyal medya hesabında paylaştığı bilgilere göre, bazı işletmelerin vatandaşların yaz aylarında denize girebileceği noktaları sınırlamaya başladığını söyledi.

kilyos-sahil-nevşin-mengu

Kilyos'ta daha önce halka açık olan bir plajın şimdi ise bir işletmeciye kiralandığı ve plaja ücret ödeyerek girilebildiği ve sahilde yürüyüş yapmak isteyenlere izin verilmediği belirtildi. Aşırı sıcaktan bunalan vatandaşlar için önemli bir kaçış noktası olan Kilyos'ta, sahillere para ile girişin yapılmaya başlanması ise halkın tepkisine yol açtı.

kilyos-beach-sahil

Sarıyer Belediyesi'nin bu durumu, işletmenin cankurtaran hizmeti verebileceği için gerçekleştirdiği ve Sarıyer halkının da bu konuda şikayetçi olduğu belirtiliyor. Her vatantaşın kıyıya erişim imkanı olmadığı ve denize giremeyenlerin sayısındaki artış vurgulanarak kıyının en azından bir kısmının halkın kullanımına açık olması gerektiği ifade ediliyor.

kilyos-genel-görünüm

PLAJLAR KAPATILABİLİR Mİ, YASA NE DİYOR?

Kıyı Kanunu'nun 4. ve 5. maddelerine göre ise denize 50 metreden yakın yerlerin herkesin kullanımına açık olması gerektiği belirtiliyor. Ancak bu kanunun uygulanması konusunda yaşanan sorunlar ve işletmelerin kıyıları kiralaması nedeniyle bazı vatandaşların denize erişim hakkının kısıtlandığına dair endişeler dile getiriliyor. Özellikle sahillerin herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanabileceği şekilde açık olması gerektiği vurgulanıyor.

kilyos-sahil-beach

Editör: Levent Pehlivanoğlu