Sarıyer Belediyesi Kadın Koordinasyon Birimi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimi verdi. 

Kadın Koordinasyon Birimi Sorumlusu Zerrin Coşkun tarafından Temizlik İşleri Şantiyesi’nde gerçekleşen eğitimde; ailede öğretilmeye başlanan toplumsal cinsiyet rolleri ve sosyalleşme sürecinin eğitimde, iş yaşamında ve siyasi katımla devam ettiği anlatıldı. Toplumsal cinsiyet kavramıyla beraber gelen eşitsizlik ve ayrıştırma karşısında toplumsal cinsiyet eşitliği savunmanın önemine de dikkat çekilen eğitimde, oğlan çocuklarına ‘aslan oğlum’ kız çocuklarına ise ‘cici kızım, prensesim’ gibi sıfatlar söylenerek erkek çocuklara hayat boyu omuzlarına taşıyacakları yük getirirken, kız çocuklarının ise pasif bir hale itildiğinden bahsedildi.  

KADIN TEMSİLİNİN HER ALANDA ARTMALI

Kadınların toplumun yarısını oluşturmalarına rağmen karar alma noktasında sayıca çok az katılımlarıolduğunu söyleyen Coşkun, “Kadın temsiline baktığımızda; mecliste kadın vekil oranı yüzde 17.41 iken erkek vekil oranı yüzde 82.59. Bin 189 belediyeden sadece 45’i kadın başkanlar tarafından yönetiliyor. 50 bin 157 muhtardan sadece yüzde 2’si kadın” diyerek çağdaş bir toplum için eşitliği her alanda savunmanın ve kadın temsilinin her alanda artması gerektiğini söyledi.