Jant araçların olmazsa olmaz parçalarındandır. Araçların güvenli sürüşünü sağlarken, aynı zamanda estetik sağlar. Çoğu araç üreticisi üretim maliyetini düşürmek için, sıradan jantlar kullanırlar. Bu gibi durumlarda araç sahipleri, araçlarına estetik kazandırmak için jant değiştirmek isteyebilirler. Araç sahipleri için jant seçimi sanıldığı kadar kolay olmaz. Bunun nedeni jantların çok çeşitliliğe sahip olmasıdır

Jant seçimi yapılarken öncelikle aracın ihtiyaç duyduğu özellikle jantların tercih edilmesi gerekir. Sonraki aşamada kullanıcı tercihine göre farklı desenlerde, farklı renklerde, parlak veya mat jant seçimleri yapılır. Jantlar araçların performansı ve sürüş güvenliği açısından da önemlidir. Jant seçimi yapılırken bu durumlarda göz önünde bulundurulmalı, gerekli olması durumunda uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Screenshot_17

Jant Modelleri Nelerdir?

Jantlar tubeless jant ve tubetyre jant olmak üzere iki ana gruptan oluşur. Tubeless jantlar iç lastiğe ihtiyaç duymayan lastiklerde kullanılır. Lastiğin iç çemberi esnek yapısı ile janta tutunarak, barındırdığı havanın dışarı çıkmasını engeller. Modern araçlarda genellikle bu tip jantlar kullanılır. Tubeless jantlar;

  • 50 lastik oturma açılı jantlar,
  • 150 lastik oturma açılı jantlar,
  • 50 lastik oturma açılı parçalı jantlar,

Modellerden oluşur. 50 lastik oturma açılı jantların ölçüleri 13, 14, 17 inç şeklinde üretilir. Bu türde jantlar standart ve düşük sınıf ticari araçlarda kullanılabilir. 150 lastik oturma açılı jantlar, 17.5, 19.5 ve 22.5 inç olarak üretilir ve geniş kesitli lastiklere uygundur. 50 lastik oturma açılı parçalı jantlar, 20 inç olarak üretilir ve 4 parçadan oluşur. 80 serisi lastiklerle uyumlu çalışır.

Tubetyre jantlar iç lastiğe ihtiyaç duyan lastiklerde kullanılır. Göbek, segman ve çember gibi parçalardan oluşur.Bir diğer jant türü de ispit jant olarak isimlendirilen göbeksiz jant türüdür. Bu jant tubetyre jant ve tubeless jant özelliklerini üzerinde barındırır ve iç lastik ihtiyacı duyan ve iç lastik ihtiyacı duymayan lastiklerde kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Jant Modelleri Arasındaki Farklar

Jant modelleri üretici firmanın kullandığı teknolojiye göre değişiklik gösterir. Jant modelleri alüminyum, çelik, magnezyum alaşımlarına göre değişiklik gösterir. % 90’ı alüminyum, % 10’u silisyum olan alüminyum jantlar sıklıkla kullanılır ve diğer modellere göre daha hafiftir.

Jantların üretiminde kullanılan alaşımlar fiyatlarını da etkiler. Bu bakımdan alüminyum alaşımların fiyatları daha ucuzken, magnezyum alaşımlı jantların fiyatları daha yüksektir. Bu durum jantların performansına da yansır. CMS jant piyasa da en fazla tercih edilen magnezyum alaşımlı jantlar arasındadır.

Screenshot_18

Jant modelleri arasında dayanıklılık açısından da farklılık görülür. Alüminyum jantlar sürtünme, kaldırıma çarpma gibi durumlarda hasar oluşur. Çelik jantlarda ve magnezyum alaşımlı jantlarda bu durum daha az hasarla atlatılır.

Çelik ve magnezyum jantların her ne kadar daha estetik görülse de araçlarda ekstra ağırlık oluşturacağı için, fazladan yakıt tüketimini ve araçların performans kaybına neden olur. Magnezyum alaşımlı jantlar, çelik jantlara dayanıklılık bakımından daha avantajlıdır. Çelik jantlar paslanmaya karşı açık konumdadır. Bu durum magnezyum alaşımlı jantlarda oluşmaz. Ayrıca performans açısından da magnezyum alaşımlı jantlar daha kullanışlıdır.

Jant Ölçüleri Nasıl Tespit Edilir?

Jant ölçüleri lastik ölçülerine, aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Jant seçimi yapılırken bu kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Jant çapı 13 inç ile 30 inç aralığında değişiklik gösterir. Jant için bir diğer ölçüde jantın genişliği ile ilgilidir. Jantlar 5 inç ve 15 inç aralığında değişir. Bu ölçüler özel amaçlı üretilmiş jantların dahil edilmemiştir.

Tıpkı lastiklerde olduğu gibi jantlar üzerinde de birtakım değerler bulunur. Bu değerlere göre jant seçimi yapılır. Jant genişliği araç özelliğine uygun olmadığında dışa ve içe taşmalar gösterir.

Bu durum aracın manevra kabiliyetini yitirmesine ve alt takım aksamada sürtünmelere neden olur. Jant çapı da gereğinden büyük olduğunda veya küçük olduğunda güvenli sürüşü etkiler ve aracın performansını düşürür. Otomobillerde ve hafif ticari araçlarda genellikle 13 inç ile 14 inç jantlar kullanılır.

Jantlarnı ölçülerini belirleyen bir diğer noktada flanş tipidir. Bu durum jant üzerinde B, H, L, K, JK, JJ, P, D, ve J gibi harflerle gösterilir. Bu değerler lastiğin yan kısımlarının jantla birleştiği yerlerin ölçülerini belirtir. H harfi Hump olarak ifade edilir ve jantın kambur olduğunu ifade eder. H2 ibaresi görüldüğünde, jantın her 2 kısmının da kambur olduğu anlamanı gelir.

Jantın offseti ET veya IS ifadeleri ile belirtilir ve -50 mm ile +70 mm arasında değerler alır. Jant offseti, jantın taban kısmının, merkez kısmına olan uzaklığının ölçüsüdür. Standart otomobillerde bu değer genellikle +20, +60 aralığındadır.

Jant ölçülerini belirleyen bir diğer etkende, jantın bijon adedi ve bijon aralığıdır. Bijon adedi araçların marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. 3 ile 8 adet arasında değişiklik gösterir. Bijon aralığı iki bijon arasındaki milimetre cinsinden ölçümüdür. Jant bijon ölüsü araca uygun olmayan jantların takılması olanaksızdır. Ayrıca bijon deliklerinin de aracın bijonlarına uygun olması gerekir.

Jantın aksın merkezine tam olarak oturabilmesi için, merkez boşluğunun aracın akis ve porya sistemine uygun olması gerekir. Jant merkezinin gereğinden küçük olması, jantın siteme dahil edilmesine engel olurken, gereğinden küçük olması durumunda da, bijonlarabaksı yapar ve bu durum sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkiler.

Jant Seçerken Sorulması Gereken Sorular

Jant seçerken öncelikle kullanılacak araca uyumlu olup, olmadığı sorulmalıdır. Bu sayede aracın yürür aksamında ekstra değişikliğe gerek duyulmaz ve araca uyumlu olması nedeniyle sürüş güvenliği de sağlanmış olunur.

Jant seçiminde sorulması gereken bir diğer konu, jantın markasıdır. Jant gerekli performansı göstermesi için, popüler jant üreticilerinin tercih edilmesi ve güvenilir tedarikçilerden sağlanması gerekir. Bu durum aynı zamanda jantların garantili kullanılmasına da olanak verir. Jant seçerken en fazla merak edilen konulardan biri de jantın fiyatıdır.

Garantili jant satışında lastikborsasi.com, her marka ve model araca uygun jant çeşitliliğine sahiptir. Lastik Borsası’nın web sayfasını ziyaret eden müşteriler, fiyat avantajlarından faydalanabilir, ücretsiz jant montajı yaptırabilir, uzman ekipten ücretsiz olarak destek alabilirler.