İBB, açacağı 11 yeni tesis ile İstanbul genelindeki kreş sayını 31’e çıkaracak. Kreşlerin açılacağı yerler, İBB tarafından yaptırılan Yoksulluk Haritası üzerinden saptandı. Esenler, Çatalca, Büyükçekmece, Sancaktepe, Gaziosmanpaşa’da birer, Küçükçekmece, Kartal ve Maltepe’de ise ikişer yeni kreş, halkın hizmetine sunulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kreş hizmetlerini kent genelinde yaygınlaştırmayı sürdürüyor. Yeni açılacak 11 tesis ile İstanbul’a 150 yeni kreş hedefine bir adım daha yaklaşılacak.

Kreşler tam donanımlı

İBB tarafından İstanbulluların hizmetine sunulan kreşler tam donanımlı. Çocuklar için bir etkinlik merkezi olarak tasarlanan tesislerde derslikler, kapalı aktivite ve oyun alanları, yemekhane, mutfak, teraslar, bekleme odalarının yanı sıra idari birimler ve teknik hacimler bulunuyor. Eğitimler, deneyimli bir kadro tarafından veriliyor.

Öncelik ihtiyaç sahiplerine

Kreşlerin kurulacağı yerler belirlenirken ihtiyaç sahipleri göz önüne alınıyor. Bu amaçla İBB’nin bilimsel ölçütlere göre yaptırdığı Yoksulluk Haritası temel alınıyor. Bu haritaya göre çocuk sayısının yüksek ve yoksulluğun fazla olduğu mahallelere kreş yapımına öncelik veriliyor.

Son ön başvuru tarihi 28 Haziran

Yuvamız İstanbul çatısı altında hizmet veren kreşlere, ‘https://yuvamiz.ibb.istanbul’  web adresinden ön başvuru yapılıyor. Ön başvuruları izleyen süreçte yapılacak değerlendirmelere göre uygun adaylar, kayıt için davet edilecek. Veliler, çocuklarını iş ya da evlerine en yakın kreşe yazdırabilecek. 2021-2022 dönemi için yeni açılacak ve hizmete devam eden 31kreşten yararlanmak için son ön başvuru tarihi, 28 Haziran 2021. Aynı gün, halen eğitimini sürdüren öğrenciler için de son kayıt yenileme tarihi. Kayıt yenilemek isteyen öğrenciler de tıpkı ön başvuru yapmak isteyenler gibi, aynı web adresinden işlemlerini yerine getirebilecek.

SARIYER POSTA GAZETESİ