Sarıyerlilerin kanayan yarası haline gelen, 40 yıldır çözülemeyen tapu ve mülkiyet sorunu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun imzasıyla Sarıyer’in uzun yıllardır görmezden gelinen mülklerin satışı ile ilgili gündem maddesi İBB Meclisi’nden oy birliği ile geçmesinin ardından somut adım atılmadığını belirten AK Parti İBB ve Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun, “İBB Meclisinde AK Parti olarak “Evet” oyumuza rağmen iki ay geçti. Sarıyer Birliği neden sormuyor; Biz neyi bekliyoruz ?

İBB ve Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun, gazetemizin imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na özel ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Coşkun; “AK Parti siyasetle uğraşmaz, günü kurtarma derdi olanları görüyoruz. Sarıyer Belediyesi hak sahiplerine için kapsamlı bir çalışma yapacaktı. Onlar popilizm peşindeyken AK parti İBB Büyükşehir Hukuk Komisyonu olarak 22 Kasım’da hak sahipleri ne kadar, kaç metre kara yere alacak şeklinde sorularımız sorduk. Ve bununla ilgili cevap alamadık. Sarıyer Belediyesi ilk başta yapacağı çalışmaları şuan yapıyor. Ve hak sahiplerine tapu değil tebligat geleceği söyleniyor. Bu çok yanlış bir yöntem. Şuan yine oyalama taktiği izliyoruz. Bu kararın üzerinden nerdeyse 2 ay geçti. Aslında şuan tapu tahsis belgesi olan yerlerin meclis kararına ihtiyacı yok. Şuan Kağıthane meclis kararı olmadan büyükşehir arazilerinin tahsisi yapılıyor. Ama bizi siyaseten akıllarınca kasaba siyaseti ile bizi sıkıntı içine sokmak istediler. Sarıyer Mahalleler, Birliği bu kararı meclisten geçmesini istediler biz de “Evet” oyu verdik. Buna rağmen şuan Bir engel yok şuandan itibaren İBB arazilerinde oturan hak sahibi vatandaşlara tapu verilebilir.”

Sarıyer’de asırlık cami ibadete açılıyor Sarıyer’de asırlık cami ibadete açılıyor

COŞGUN: KIRMIZI ÇİZGİMİZ, HAK SAHİPLERİ TAPU ALACAK

Bu yetkiyi vermeden önce de tapu tahsisi olan yerlerde verebilirliğini vurgulayan Coşgun, “2009’dan beri CHP’nin Sarıyer’de izlediği siyasetin bir parçası bunu izlemeye devam ediyoruz. Sarıyer Mahalleler Birliği nedense, Şükrü Genç’e dertlerini ve sorunlarını anlatmak çekiniyorlar? Oysa İBB meclisine bile alınmadılar. Ve sıkıntı yaşadılar, sormaları lazım meclisten evet kararı çıkmasına rağmen biz neyi bekliyoruz? Başkan Genç, “En son mecliste zaman kaybettiğimizi ve bir an önce aksiyon almamız gerektiğini” söyledi. Eksikleri söyleyerek, bizde yetkiyi verdik. Sarıyer Belediyesi kendi yükümlülüklerini yapmadan tapulama sürecine geçti. Bizde kırmızı çizgimiz, hak sahipleri tapuyu alacak dedik. Şuan Kağıthane’de en son tapunun metrekare fiyatı 17.000 TL. Ama Başkan Genç, Pınar ve Rumeli Hisarı Mahallemizde büyükşehir parseli olarak metrekare fiyatı 1000-1500 arası tapu vereceğini vaat etti. İnşallah vatandaş 2009’dan beri yaşanan umutsuzluğu çıkmazlığı yeniden yaşamayız. Ama vatandaşımız kesin bilsin ki, Büyükşehir’de verdiğimiz yetki Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in insiyatifindedir” dedi.