Sarıyer'de kaçak çam alarmı

Sarıyer'de kaçak çam alarmı

27 Aralık 2014 Cumartesi 15:11
841 Okunma
Sarıyer'de kaçak çam alarmı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, yılbaşına sayılı günler kala Sarıyer’de ormanlarında kaçak çam ağacı kesimini önlemek için denetimlerini arttırdı.


Yılbaşının simgesi olan çam ağaçlarının yasa dışı kesilerek satılmasını önlemek için Sarıyer'de denetim kapsamında yapılan tatbikat yapıldı. Yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı.  Tatbikatta senaryo gereği, ormanlık alanda ellerindeki kazmayla bir ağacı kökünden çıkarmak isteyen iki şüpheliye ekipler bir anda müdahale etti. Ekipler tarafından tam zamanında yakalanan şüphelilere cezai işlem uygulandı. Ormanlarda 24 saat nöbet tutan ekipler, adeta kuş uçurtmuyor.

Üzmez: Fidanları kesmeyin, dikin


üzmezOrman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, yılbaşında ağaç kesmek yerine fidan dikmeye dikkat çekerek, "Yılbaşının yaklaşmasıyla ormanlarda ağaç kesim ihbarı alıyoruz. Biz diyoruz ki yeni yıla girerken ağaç kesmeyin, fidan dikin. İstiyoruz ki İstanbullular bu konuda duyarlı olsun. Vatandaşlar gelsinler buradan canlı fidan alsınlar. Yeni yıla fidan dikerek girsinler. Ormanlarda ağaç ve fidan kesmenin cezaları var. 6 aydan başlayıp 3 yıla kadar hapis cezası var. 20 bin lira da para cezası var. Vatandaşlar yeni yıla Dikili bir ağacım var düşüncesiyle girsinler istiyoruz" dedi.

Denetimleri sıklaştırdıklarını belirten Üzmez, "24 saat ormanda koruma hizmeti yapıyoruz. Kış aylarında odun ihtiyacı ve yılbaşından dolayı denetimlerimizi yoğunlaştırıyoruz. Yakalanmalar gittikçe düşüyor. Bilinçlenme var. Ormanlık sahadaki bütün ağaçların müdahalesine biz karışıyoruz. Şahıs arazisi de olsa gene müdahalemiz oluyor" dedi.


Son Güncelleme: 27.12.2014 15:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol