Köy Zekeriyaköy projesi Türkiye'de bir ilke imza atıyor

Köy Zekeriyaköy projesi Türkiye'de bir ilke imza atıyor

22 Aralık 2014 Pazartesi 21:21
2023 Okunma
Köy Zekeriyaköy projesi Türkiye'de bir ilke imza atıyor

Köy Zekeriyaköy projesi mahalle kültürünü tekrar yaşatabilmek ve komşuluk ilişkilerini canlandırabilmek amacıyla Türkiye’de bir ilk imza atarak LEED for Neighborhood sertifikasını alabilmek için başvurdu.


siyahkalem-koy-zekeriyakoy_21296

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve Siyahkalem Mühendislik işbirliğiyle Zekeriyaköy’de hayata geçirilen “Köy” projesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak LEED for Neighborhood sertifikasını alabilmek için başvurdu. Bu sebeple projede LEED for Neighborhood alabilmenin koşulları arasında yer alan, “ailelerin temel ihtiyaçlarını yerleşim içerisinde yürüme mesafesinde giderilebilmesi”, “ekolojik düzenin bozulmaması için ışık kirliliğini azaltıcı gece aydınlatması”, “ekolojik özelliklerinin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik peyzaj tasarımı”, “insan sağlığına zararlı etkisi olan inşaat malzemelerinin kullanılmaması”, “alerjik veya kanserojen malzemelerin yasaklanması”, “inşaat sürecinde çevreci kalite kontrol önlemlerinin uygulanarak çevresel bozulmanın ve kullanım sürecinde ortaya çıkacak insan sağlığına zararlı problemlerin minimumda tutulması” gibi kriterler yerine getirilecek.

Köy projesi geliştirilme aşamasında gerek Zekeriyaköy’de yaşayanlarla, gerek çevreye duyarlı kesimlerle çeşitli toplantılar yapılarak tasarlandı. Hatta bu toplantılara da “Komşuluk Hakkı Toplantıları” adı verildi ve proje bu toplantılarda ortaya atılan fikirlerle geliştirildi. Proje her şeyden önce “çevresiyle etkileşim içinde” olan bir yaşam alanı olarak tasarlanıyor. Yani proje alanının etrafında yüksek bahçe duvarları yok. Ayrıca ünlü mimar Sedad Hakkı Eldem’in çalışmalarından ilham alınarak hazırlanan tasarımıyla, komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmayı hedefleyen bir proje olarak göze çarpıyor.

Metrekare birim fiyatları 5 bin 500 liradan başlıyor


“Köy” projesi toplam 467 bin metrekare arsa alanına sahip. Konutların toplam oturum alanı sadece 50 bin metrekare. Villa tipinde birbirinden özel toplam 1167 konutun olduğu “Köy” projesinde konut tipleri 1+1’le 7+1 arasında, konut büyüklükleri ise 80 metrekare ile 691 metrekare arasında değişiyor. Liste fiyatları 550 bin lira ile 6,5 milyon lira arasında olan “Köy” projesinin 1’inci fazı 2016 sonbaharında, tamamı ise 2018 yılının son çeyreğinde teslim edilecek.

77235

Sosyal donatılarıyla dikkat çekiyor


Köy projesi bunlardan başka “akıllı ev” sistemine de sahip. Örneğin konut sahipleri gerektiğinde, otomatik programlanabilir özelliği ile aydınlatmayı ve ısıtmayı uzaktan kontrol edebiliyor. Projeyi cazip kılan en önemli noktalardan biri de 15 bin metrekare alana sahip, uluslararası markaların yanı sıra yöreye özgü farklı damak tatlarına uygun restoranlar, kafeler, süpermarket, veteriner, organik pazarın yanı sıra sinema salonlarının da bulunduğu, “Çarşıköy” adlı açık bir çarşının da yer alacak olması…

Köy Zekeriyaköy projesinde ayrıca 1’i anaokul, 1’i ilkokul olmak üzere 2 okul, 1.600 metrekare otopark, 1.600 metrekare kapalı spor alanı ve 400 metrekarelik kafeterya alanının yanı sıra 2 tenis kortu, 4 basketbol sahası ve 3 açık havuz yüzme havuzu yer alıyor. 3’üncü Köprü ve 3’üncü Havalimanı’na yakın olan Köy Projesi, Maslak’a 20 dakika, Hacıosman Metro İstasyonu’na 12 dakika, Sarıyer İDO’ya 10 dakika mesafede yer alıyor.

Proje Künyesi


Proje adı: Köy Zekeriyaköy


Arsa alanı: 467 bin metrekare


Konut oturum alanı: 50 bin metrekare


Konut sayısı: 1167


Konut büyüklükleri: 80-691 metrekare


Konut tipleri: 1+1’den 7+1’e kadar


Köy Zekeriyaköy nerede: Zekeriyaköy-Sarıyer


Köy Zekeriyaköy fiyat: Metrekaresi 5 bin 500 TL’den başlıyor


Köy Zekeriyaköy teslim tarihi: 1’inci faz 2016 sonbaharı, tamamı 2018 son çeyrekZekeriyaköy Mah. Zekeriyaköy Cad.


34450 Sarıyer / İstanbul
0 212 202 64 64
www.koy.com.tr


Son Güncelleme: 22.12.2014 21:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol