Kadınlar barış için buluştu

Kadınlar barış için buluştu

05 Mart 2016 Cumartesi 10:04
1583 Okunma
Kadınlar barış için buluştu

Sarıyer Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinliklerin ilki olan Barış ve Kadın konusunun işlendiği panel, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


 

gençÜlkemizde yaşanan acılarda en çok kadınların ve çocukların olduğuna dikkat çekmek için “Barış için kadın buluşması” sloganıyla düzenlenen panelde CHP PM Üyesi Gülseren Onanç, Gazeteci Oya Baydar ve Ceyda Karan izlenimlerini katılımcılarla paylaşarak, kadın ve çocukların savaştan nasıl etkilendikleri üzerine söyleşi gerçekleştirdiler.

Genç: Geniş toplumlara nasıl ulaşacağımızın yollarını bulmaya çalışalım


Açılış konuşması için kürsüye gelen ve esas sözün kadınlarda olduğunu ifade eden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı konuşmada; “8 Mart’ın öncesinde ve sonrasında yapılan etkinliklerle kadınların toplumdaki yeri ölçüp belirlenemez.  Bunun bir yaşam biçimi olması için günümüzde kadınların çok çaba sarf etmesi gerekir. En başta bir anne olarak çocuklarınız için çok değerlisiniz. Çok fazla insanın kadına bakış açısının nasıl olduğunu biliyoruz. Burada konuşulanları, anlatılanları sizler komşularınıza, dostlarınıza, otobüste karşılaştığınız insanlara, parklarda sohbet ettiğiniz insanlara anlatınız.  En önce siz hemcinslerinize sahip çıkacaksınız. Bazı kadınlar hemcinslerinin kötü propagandasının yapılmasına nasıl göz yumuyorlar aklım almıyor.  Ne olur bu tür olaylarda geniş toplumlara nasıl ulaşacağımızın yollarını bulmaya çalışalım’’ dedi.

kadınlarGülseren Onanç Cizre’deki gözlemlerini paylaştı


Panele katılan CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç, son zamanlarda Güneydoğu illerinde yaşanan acı olayları ve Cizre’ye yaptığı ziyarette edindiği izlenimleri paylaştı. Oradaki kadınlarla el ele olmaya ve onlara destek olmaya çalıştıklarının altını çizen Onanç, diğer partileri de bu konuda hassas olmaya davet etti.

Gazeteci Ceyda Karan tutuklu 4 kadın gazetecinin bulunduğunu hatırlattı


Gazeteci Ceyda Karan konuşmasına halen tutuklu 4 kadın gazetecinin bulunduğunu hatırlatarak başladı. Bu kadın gazetecilerin tek suçunun Güneydoğu’da neler olup bittiğini öğrenmek olduğunu dile getirdi. İşi gereği birçok Ortadoğu ülkesini dolaştığını ve her seferinde oradaki kadınların hallerini görerek Türkiye’ye döndüğünde şükrettiğini söyleyen Karan, artık Türkiye’deki kadınları savaş içindeki ülkelerdeki kadınlardan ayıramadığını söyledi.

Oya Baydar: Binlerce yıllık “Erkek Egemen Toplum” kadınları da kendine benzetiyor


çiçekGazeteci Oya Baydar, bir süredir Güneydoğu’da zorluklar altında yaşam mücadelesi veren annelerin ve kadınların çektiği sıkıntıları, ideolojik bakış açısını bir kenara bırakarak irdelemek gerektiğinin altını çizdi. Kadınları savaş çığırtkanlığı yapmamaları gerektiğini vurgulayan Baydar, binlerce yıllık “Erkek Egemen Toplum”un kadınları da kendine benzettiğini söyledi.

Meclis Üyesi Kadınlardan çiçek ve hediye


Panelin sonunda Sarıyer Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri Fatik Eker, Aysin Günen ve Sevim Yalınkılıç, panelistler Gülseren Onanç, Ceyda Karan ve Oya Baydar’a birer teşekkür çiçeği ve günün anısına hediyeler takdim etti.

8 Mart Barış İçin Kadın Buluşması Programı çerçevesinde gerçekleştirilen programa Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Belediye Meclis Üyeleri, Birim müdürleri ve Sarıyerli kadınlar katıldı.


Son Güncelleme: 05.03.2016 10:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol