Belediye'den şok cevap

Belediye'den şok cevap

05 Haziran 2015 Cuma 17:32
3136 Okunma
Belediye'den şok cevap

Eczacıbaşı’nın Ormanada Projesi dahilinde Uskumruköy’de yapılması planlanan okul ve cami projesi için ödenen parayı soran AK Parti Sarıyer Belediye Meclis üyesi Hüseyin Coşgun’a Sarıyer Belediyesi’nden cevap geldi. Tartışmalara neden olan ve Sarıyer Belediyesi tarafından cevaplanan önergede, imar planında söz konusu ilköğretim ve cami projesinin yer almadığı ve alınan ücretin ise satış bedeli olduğu belirtildi.


????????????????????????????????????

Eczacıbaşı’nın Ormanada Projesi dahilinde Uskumruköy’de yapılması planlanan okul ve cami projesi için ödenen para tartışma konusu olmaya devam ediyor.  İddialara göre süreç Eczacıbaşı Holdingin Uskumruköy’de  Ormanada projesi yapmasıyla başladı. Proje dahilinde köyde ilköğretim ve cami yapımı için adına 4 milyon TL bağış yapıldı. Muhtarlık hesabına yatırılan para köy tüzel kişiliklerinin faaliyetlerini sonlandıran 6360 sayılı yasa gereği mahalle statüsünde geçen Uskumruköy’ün hesabından Sarıyer Belediyesi’nin hesabına geçti.

Aradan 4 yıl geçmesine rağmen yapılmayan okul ve camiyi AK Parti Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun Sarıyer Belediyesi Nisan ayı oturumunda verdiği önerge ile yeniden gündeme getirmişti. Coşgun’un önergesini cevaplayan Sarıyer Belediyesi , imar planında söz konusu ilköğretim ve cami projesinin yer almadığı ve alınan ücretin ise arsa satış bedeli olduğu ifadelerine yer verdi.

Sarıyer Belediyesi: Müdürlüğümüze yapılan başvuru yok


IMG-20150605-WA0000 (1)Söz konusu projeler için Sarıyer Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne her hangi bir başvurunun yapılmadığı açıklamasına yer verilen önerge cevabında  “Zekeriyaköy- Uskumruköy bölgelerini içeren 2/10/2003 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı içinde kalan önerge konusunda yer alan  bölgeyi kapsayan alanda İstanbul Büyükşehir Meslisinin 19/11/2009 tarihinde, İstanbul 3 No'lu  Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurlunca 25/05/ 2010 tarihinde onaylandığı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı tadilatına uygun olarak hazırlanan /1000 ölçekli uygulama imar planları Sarıyer Belediyesi Meclisince 15/04/2011 tarihinden kabul edilerek 29/05/2011 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığınca onaylanmıştır.

Önerge konusunda yer alan Eczacıbaşı Ormanada Projesi yukarıda plan süreci açıklanan 20/10/2003 - 29/05/2011 tasdik tarihli 1/1000 ölçekli Zekeriyaköy-Uskumruköy Mevki Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planında kalmaktadır. Adı geçen firmaya ait parsellerin imar uygulaması sırasında imar planında ilköğretim alanı ve cami alanı olarak ayrılan parseller ilgili kamu kuruluşlara terk edilmiş olup, ilgili kamu kuruluşlarının imar planında belirtilen fonksiyonların uygun imar ve şehircilik müdürlüğümüzde bugüne kadar her hangi bir başvurusu bulunmamaktadır” denildi.

 Sarıyer Belediyesi: Söz konusu para satış bedelidir


Söz konusu paranın satış bedeli olduğu belirtilen cevapta, şu ifadelere yer verildi:  “Diğer yandan İl Özel İdaresine yapıldığı belirtilen bağışın bedelinin; Adı geçen planın uygulanmasından kaynaklanan yol ve yeşil alanların Uskumruköy köy tüzel kişiliği adına yapılan ihdas işleminden sonra, ihdas edilen alanın köy tüzel kişiliği tarafından Eczacıbaşı Holding A.Ş firmasına satışından kaynaklanan bedeldir. Daha sonra köy tüzel kişiliklerinin faaliyetleri 6360 sayılı yasa gereği 30 Mart 2014 tarihinde sona ermesi ile borç alacakları belediyemize devredilmiştir.”

Çelik: Bu cevap karşısında şok olduk


2Öte yandan konuyu Sarıyer Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Levent Pehlivanoğlu’na değerlendiren Sarıyer Belediye Meclis üyesi ve Ak Parti Grup Başkan Sözcüsü Avukat Nurettin Çelik, “Bize hem muhtar tarafından hem vatandaşlar tarafından hem de belediye yetkilileri tarafından aktarılan bilgilere göre bu paranın Ormanada projesi sahipleri tarafından köy tüzel kişiliği hesabına yatırıldığı ve bunun da söz konusu projeler için harcanacağıydı. Biz orada söz konusu projeleri yaptırma gayreti içinde olduk. Meclis gündemine taşıdığımız konuya dair bugün bize cevap geldi. Cevapta böyle bir projenin olmadığı o paranın satış bedeli olduğu belirtildi. Biz bu cevap karşısında şok olduk.  Herkes biliyor ki bu para projeler için ayrılmıştı. Ama şu anda tam bir tersi bir görüş var. Konunun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

 
banner69
Son Güncelleme: 05.06.2015 17:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<